.
.
.

الجبير: درباره خاشقجی 3 بار از تركيه اطلاعات خواستیم اما پاسخی نگرفتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی، پنج‌شنبه 15نوامبر اعلام کرد سعودی 3 بار از تركيه درخواست کرده بود تا اطلاعاتی را که در درباره پرونده جمال خاشقجی در اختیار دارد به ریاض ارایه کند، اما آنکارا پاسخی به این درخواست‌ها نداده است.

به گزارش العربیه عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی امروز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت: «سعودی با ارسال 3 یادداشت از مقامات ترکیه درخواست کرده بود تا اطلاعاتی که درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در حوزه آنها است را در اختیار ریاض قرار دهند اما طرف‌های ترکیه‌ای پاسخی‌ به این درخواست‌ها ندادند».

الجبیر ضمن اشاره به مسئولیت‌های بزرگ کشورش در قبال دو جهان عرب و اسلام و تاکید بر اهمیت عدم سیاسی کردن پرونده خاشقجی گفت: «این اقدام به چند پاره‌گی در جهان اسلام منجر خواهد شد».

الجبیر درباره پرونده خاشقجی گفت، افرادی از مقام و اختیارات خود سوءاستفاده کردند و در این‌باره هزینه‌ گناه خود در قتل خاشقجی را خواهند پرداخت و سعودی نیز برای پیش‌گیری از تکرار حادثه‌‌ای مشابه قتل خاشقجی، سیاست‌های خود را مورد بررسی و بازنگری قرار می‌دهد.

وزیر خارجه سعودی در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: «ما روایت خود درباره خاشقجی را تغییر نداده‌ایم بلکه این‌ها اطلاعاتی هستند که با پیشرفت در روند تحقیقات آشکار شده‌اند».

وی در ادامه شرح داد: «دلیل تفاوت در اظهارات اولیه درباره پرونده خاشقجی ناشی از گزارش‌های نادرستی بود که گروه (متهم به قتل) در اختیار طرف‌های ذیربط قرار می‌داد».

وزیر خارجه سعودی در پایان یادآور شد کشورش برای بازسازی ساختار دستگاه «اطلاعات کل» کشور، کمیته‌ای با عضویت وزیران تشکیل داده است.