فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • درپی تلاش‌های مصر گروه‌های فلسطینی در غزه اعلام آتش‌بس کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  به دنبال تشدید درگیری‌ها گروه‌های فلسطینی در نوار غزه با اسرائیل و شدت گرفتن خطر بروز جنگ، این گروه‌ها در پی میانجیگری روز سه‌شنبه جمهوری عربی مصر، برقراری آتش‌بس با اسرائیل را اعلام کردند.

  سازمان‌های فلسطینی از جمله جنبش حماس، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که «تلاش‌های قابل قدردانی مصر، منجر به تثبیت آتش‌بس بین نیروهای مقاومت و دشمن صهیونیست شد، مقاومت تا زمانی که دشمن صهیونیست اعلام آتش بس متعهد بماند، به آن پایبند خواهد ماند».

  تاکنون هیچ واکنشی از سوی اسرائیل در این باره دریافت نشده است.

  اسماعیل هنیه، رهبر حماس، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر اسرائیل به حملات هوایی خود پایان دهد، حماس نیز پرتاب راکت به سوی اسرائیل را متوقف خواهد کرد.

  هنیه گفت: «مقاومت از خود و از مردم خود در برابر تجاوز اسرائیل دفاع کرده است.»

  او افزود: «اگر اشغالگران به تعدیات خود پایان دهند، ما می‌توانیم بار دیگر به توافق درباره آتش‌بس بازگردیم.»

  وزارت بهداشت در نوار غزه اعلام کرد که سه‌شنبه 13 نوامبر، سه فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل به غزه کشته شدند تا بدین ترتیب شمار فلسطینی‌های کشته شده در 24 ساعت گذشته در این منطقه، به 6 تن برسد.

  از سویی ارتش اسرائیل اعلام کرد که جنگنده‌هایش در یکی از حملات خود، یک فلسطینی را که در پرتاب راکت به سمت اسرائیل مشارکت داشت، هدف قرار داد.

  پرتاب راکت و خمپاره از غزه و حملات هوایی اسرائیل به این منطقه، نگرانی از در گرفتن دور جدیدی از جنگ میان دو طرف را زنده کرده است.

  ارتش اسرائیل اعلام کرد که از بعد از ظهر دوشنبه، حدود 150 موضع را در نوار غزه هدف قرار داد. جنگجویان فلسطینی هم حدود 400 راکت و خمپاره به سمت اسرائیل شلیک کردند.

  دور جدید خشونت‌ها از شامگاه یکشنبه در پی عملیات کاماندوهای اسرائیلی در نوار غزه آغاز شد که طی آن، 7 تن از نیروهای حماس از جمله یک فرمانده و یک افسر اسرائیلی کشته شدند.

  فلسطینی‌ها با پرتاب موشک و خمپاره به شهرک‌های اسرائیلی، به این عملیات پاسخ گفتند. یکی از راکت‌ها به یک اتوبوس اسرائیلی اصابت کرد و به زخمی شدن یک سرباز انجامید. پس از آن اسرائیل اقدام به حملات هوایی علیه غزه کرد.

  از سال 2008 تا کنون اسرائیل و حماس 3 بار با یکدیگر جنگیدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران