.
.
.

سعد حریری: حزب‌الله تصمیم گرفته مانع تشکیل دولت جدید لبنان شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد حریری نخست‌وزیر لبنان سه‌شنبه 13 نوامبر گفت که تشکیل دولت جدید این کشور، با مانعی بزرگ روبرو شد و آن تصمیم حزب‌الله برای جلوگیری از تشکیل دولت است.

حریری در کنفرانسی خبری در بیروت تاکید کرد که دولت را بر پایه «سر خم کردن» تشکیل نخواهد داد. او همچنین افزود که تعیین وزیر از میان 6 نماینده سنی را نمی‌پذیرد.

او تاکید کرد سیاست «عمل انجام شده» که حزب‌الله آن را در پیش می‌گیرد، به فروپاشی لبنان خواهد انجامید.

او توضیح داد، تصمیم‌هایی گرفته که جریان «المستقبل» که خود ریاستش را بر عهده دارد، آن را نمی‌پذیرد. او گفت: «منابع لبنان و مردمش، مهم‌تر از همه چیز هستند».

حریری هر گونه اتهام‌هایی را که می‌گوید به دنبال اشاعه فرقه‌گرایی در لبنان است را رد کرد و گفت: «احزاب فرقه‌گرا در لبنان مشخص هستند».

او با بیان این‌که «من از منافع اهل سنت در لبنان آگاهم» افزود: «سنی‌های بخشی اصلی در لبنان هستند و تابع هیچ کس نخواهند بود».

رئیس دولت لبنان گفت: «برخی می‌گفتند که حزب نیروهای لبنانی (به رهبری سمیر جعجع) در برابر تشکیل دولت لبنان مانع تراشی خواهد کرد، اما چنین اتفاقی روی نداد».

او این مساله را یادآور شد که لبنان از سال 2005، با دوره‌های طولانی در تعطیل کردن موسسه‌های کشوری روبرو شد.

حریری گفت که گفتمان سیاسی‌اش، با وجود همه تهدیدها، محکوم به امید است، اما نمی‌تواند مردم لبنان را فریب دتد.

او اظهار داشت: «برخی هستند که قوانین احزابشان را بر قانون اساسی لبنان ترجیح می‌دهند».

او همچنین تاکید کرد که قانون اساسی لبنان، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر را مامور تشکیل دولت بدون دخالت طرف سوم کرده است.

حریری با اشاره به برخی تلاش‌ها برای لغو توافق طائف که به جنگ داخلی در لبنان پایان داد، گفت: «توافق طائف قانونی اساسی برای لبنان است».

او همچنین با آن‌چه «تلاش حزب‌الله برای اعمال عرف‌های جدید حکومت داری در لبنان» نامید، مخالفت کرد و گفت: «به توافق طائف که از کشور حفاظت کرد، پایبندم».