.
.
.

تشدید خشونت‌ها در غزه.. اسرائیل حملات هوایی خود را از سر گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بامداد سه‌شنبه 13 نوامبر، اسرائیل حملات هوایی خود را به مناطق مختلف نوار غزه از سر گرفت؛ حملاتی که پس از اعلام کشته شدن دو اسرائیلی در پی اصابت یک راکت شلیک شده از غزه به ساختمانی در شهکر عسقلان صورت گرفت.

گروه‌های مسلح فلسطینی نیز، شهر اسرائیلی اشکول را هدف حملات راکتی قرار دادند. ده‌ها راکت و همپاره هم از غزه به سمت شهرک‌های سدیروت و عسقلان شلیک شد.

این در حالی است که شامگاه دوشنبه سه فلسطینی در بمباران هوایی غزه توسط اسرائیل کشته شدند. هشت ساختمان نیز به طور کامل منهدم شد. یکی از ساختمان‌ها، مرکز امنیتی مشهور به «هتل الامل» به علاوه ساختمان شبکه ماهواره‌ای الاقصی وابسته به گروه حماس بود.

تشدید تنش در نوار غزه، واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت. اردن با محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه، خواستار تحرک سریع برای حمایت از غیرنظامیان شد. جمانه غنیمات سخنگوی دولت اردن، این تنش را باعث تشدید بحران دانست.

وزارت امور خارجه روسیه نیز از افزایش تنش «ابراز نگرانی عمیق» کرد و از دو طرف خواست به اجرای توافق آتش‌بس باز گردند.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن ابراز امیدواری نسبت به پایان سریع تنش، نسبت به در گرفتن جنگی که فجایع بزرگی در پی دارد، هشدار داد.

همچنین مصر در تماس با طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی، خواستار توقف هرچه سریع‌تر عملیات نظامی دو طرف و از سرگیری اجرای توافق آتش‌بس شد.

چراغ سبز

در همین حال رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، به ارتش این کشور برای پاسخ به حملات راکتی از نوار غزه، چراغ سبز نشان داد.

در مقابل گروه فلسطینی حماس اعلام کرد در صورت ادامه بمباران غزه، شهرک‌های اسرائیلی را هدف قرار خواهد داد.

گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس هم تهدید به گسترش عملیات بمباران شهرک‌های اسرائیلی کرد.

ابوعبیده سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که در اتاق مشترک گروه‌های فلسطینی، مشورت‌ها برای گسترش دایره شلیک‌ها، در جریان است. او هشدار داد در صورت حملات اسرائیل به نوار غزه، یک میلیون اسرائیلی در معرض موشک‌های فلسطینی خواهند بود.

قرار است کابینه امنیتی اسرائیل سه‌شنبه به منظور بررسی تحولات غزه، جلسه تشکیل دهد.