.
.
.

سعودی: عرضه نفت در بازار باید روزانه یک میلیون بشکه نسبت به ماه اکتبر کاهش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی دوشنبه 12 نوامبر گفت تحلیل‌ها نشان از آن دارد که بازار جهانی نیاز به کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت نسبت به ماه اکتبر دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، الفالح افزود توافقی در اوپک برای جلوگیری از رشد ذخایر نفتی وجود دارد.

وزیر انرژی سعودی با بیان این‌که تقاضای خریاداران در ماه دسامبر، بیش از نیم میلیون بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر کاهش یافت، به وجود توافقی به منظور ایجاد توازن در بازار اشاره کرد.

او همچنین تاکید کرد که رهبری سعودی در پی لغو سازمان اوپک نیست.

از سویی دبیرکل اتحادیه کشورهای تولید کننده نفت «اوپک» گفت: «سال 2019 سال دشواری خواهد بود».

قیمت جهانی نفت روز دوشنبه 2 نوامبر پس از دو هفته کاهش پیاپی، حدود 2 درصد افزایش یافت؛ رویدادی که پس از اعلام سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان از نیتش برای کاهش صادرات نفت در ماه دسامبر حاصل شد.

قیمت جهانی نفت از اوایل اکتبر تا کنون، حدود 20 درصد کاهش یافت.

روز دوشنبه قرارداد خرید هر بشکه نفت خام برنت شمال با افزایش 2 درصدی، 71.61 دلار بسته شد. قیمت قراردادهای معوقه نفت خام عرب تگزاس هم 54 سنت یعنی در حدود 0.9 درصد افزایش یافت و هر بشکه، 60.73 دلار فروخته شد.

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی یکشنبه اعلام کرده بود که کشورش قصد کاهش روزانه 500 هزار بشکه‌ای نفتخام خود را در دسامبر دارد. این در حالی است که اتحادیه کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با افق غیر روشنی برای متقاعد کردن دیگر تولید کنندگان به منظور موافقت با کاهش تولید خود روبرو است.