.
.
.

متحدان اسد در جنگ به دنبال سود بازسازی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که جنگ داخلی در برخی مناطق سوریه هنوز به پایان نرسیده است، مقامات دمشق بار دیگر اعطای قراردادهای بزرگ متعلق به پروژه‌‌های مربوط به بازسازی این کشور را به همپیمانان خود در جنگ چند ساله وعده داده‌اند.

ایمن سوسان، معاون وزیر امور خارجه سوریه، روز یکشنبه تأکید کرد، رویکرد دولت سوریه در مرحله بعدی اولویت دادن به پروژه‌های بازسازی است که این پروژه‌ها در وحله اول به سوری‌های وفادار و سپس به کشورهای همپیمان داده می‌شود.

معاون وزیر خارجه افزود:«کشورهایی که اقداماتی خصمانه علیه سوریه داشتند در بازسازی هیچ نقشی نخواهند داشت».


بر اثر جنگ داخلی چند ساله بخش بزرگی از سوریه را ویرانه‌ها تشکیل می‌دهند اما برغم این شرایط نامناسب، ایمن سوسان این کشور را محیطی پربار و فرصتی مناسب برای سرمایگذری در همه زمینه‌ها عنوان کرده است.

معاون وزیر خارجه سوریه گفت، دفتر بررسی امور اقتصادی این کشور از زمان تأسیس در سپتامبر 2017 تاکنون هزاران پیشنهاد دریافت کرده است.

وی گفت:«حداقل 400 شرکت از کشورهای مختلف، به ویژه روسیه، چین و هند، برای شرکت در پروژه‎های بازسازی سوریه اعلام آمادگی کردند».


وزیر سوری از برجسته‌ترین متحد دمشق در جنگ یعنی «ایران»، نامی به میان نیاورد.

این در حالی است که بسیاری از فعالان سوری می‌گویند ایران بیشترین سهم از پروژه‌های بازسازی بویژه در اطراف مناطق نزدیک دمشق را دریافت کرده است.


گفتنی است که چند ماه پیش بانک جهانی در گزارشی با اشاره به میزان خرابی‌ها در سوریه به علت جنگ 7 ساله و بمباران‌های شدید مناطق مسکونی در شهرها و روستاها توسط روسیه و اسد به بالاترین سطح خود رسیده است.

بانک جهانی در باره هزینه جنگ سوریه گفته است، خسارت‌های ناشی از جنگ داخلی بسیار فراتر از سطح تولید ملی این کشور است که بر طبق گفته بانک جهانی حدود 226 میلیارد دلار است، تخمین زده شده است.


در این گزارش که ارزش زیان‌های زیرساخت‌ها، مسکن و خدمات را پوشش می‌دهد، آمده است که درصد ویرانی در استان‌های دیرالزور 41.2 درصد، ادلب 31.6 درصد، حلب، 30.8 درصد، دمشق 23.2 درصد، و حمص با 23.1 درصد، است.