.
.
.

بلژیک از به سرقت رفتن میلیاردها یورو از سود حساب‌های قذافی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت بلژیک روز چهارشنبه 8 اکتبر 2018 به طور رسمی به سرقت رفتن میلیاردها یورو از سود حساب‌های معمر قذافی رهبر لیبی که در سال 2011 به قتل رسید، اعتراف کرد.

به گزارش خبرنگار العربیه در بروکسل مقامات بلژیک اما در باره مبالغ ربوده شده از حساب قذافی جزئیات بیشتری ندادند.

پس از ماه‌ها مناقشه و اخبار ضد و نقیض بلاخره، یوهان وان اوویر، وزیر دارایی بلژیک به سرقت رفتن مبالغی از سود اموال قذافی در بانک‌های این کشور اعتراف کرد.

این در حالی است که دسترسی به حساب‌های قذافی به تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2011 مسدود شد. در طبق اطلاعات دولت بلژیک در آن زمان بیش از 14 میلیارد یورو متعلق به قذافی در حساب‌هایBNP Paribas Fortis, ING, KBC, Euroclear Bank نگهداری می‌شد.

وزیر بلژیکی گفت شاید این اموال با اجازه بروکسل بر اساس قانون اتحادیه اروپا که انتقال سود پول‌های به تعلیق درآمده را مجاز می‌داند، انتقال داده شده است اما این انتقال با تصمیم شورای امنیت مغایرت دارد.

وزیر بلژیکی گفت میان اتحادیه اروپا و شورای امنیت در باره تعلیق سود اموال اختلاف نظر وجود دارد.

پل اولویور دیلانوا، عضو پارلمان فدرال از حزب سوسیالیست، گفت: «ما پاسخ مناسبی درباره میزان اموال به سرقت رفته دریافت نکردیم؛ به ما گفته شده است که اموال ناشی از سود حساب‌های قذافی به صورت قانونی به بانک‌هایی در بحرین، بریتانیا و لوکزامبورگ انتقال داده شده است».

در همین حال «کارلوس مارکو ون هاس»، یکی از نمایندگان حزب کار، گفت:«وضعیت مرتبط با این اموال جدی و خطرناک است ممکن است این مبالغ هنگفت به شبه نظامیان در لیبی با هدف تامین سلاح برای گروههای درگیر منتقل شده باشد».

طبق این گزارش از آنجا که تصمیم شورای امنیت سازمان ملل شامل حال سود بهره بانکی نمی‌شد، طی 8 سال 5-3 میلیارد یورو به آن ها اضافه شد و میلیاردها سود بهره توسط افراد ناشناس به سرقت رفته است.

برخی مسئولان بلژیکی می‌گویند، با ربوده شدن سود اموال قذافی نه تنها به دلیل نقض قوانین شورای امنیت است بلکه نگرانی عمده شورای امنیت و مقامات بلژیک از نحوه بکارگیری این اموال ربوده شده است زیرا که برخی از مسئولان بلژیکی می‌گویند احتمال دارد که این پول‌ها به دست گروه‌های در حال جنگ در لیبی افتاده باشد.

مقامات بلژیک می‌گویند رسیدگی به این موضوع هم‌اکنون آغاز شده است.

منابع بلژیکی می‌گویند مبالغ سود حساب‌های معمر قذافی سالانه در این کشور سالانه بین 200 تا 300 میلیون «یورو» است.