.
.
.

عفو بین‌الملل: حوثی‌ها به طور عمد از تنها بیمارستان الحدیده استفاده نظامی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بین‌الملل پنجشنبه 8 نوامبر، شبه‌نظامیان حوثی در یمن را «به استفاده نظامی عمدی» از بیمارستان در شهر الحدیده متهم کرد و خواستار حمایت از جان غیر نظامیان شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی، نیروهای خود را بر پشت‌بام بیمارستان در منطقه 22 مه شهر الحدیده مشرف بر دریای سرخ مستقر کردند. این تنها بیمارستانی است که در شهر مشغول به کار است.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که این گام، نقض صریح قانون انسانی است.

بنا بر گزارش‌ها، شبه‌نظامیان حوثی اسلحه سنگین خود را در بیمارستان که در منطقه پر ازدحام مسکونی واقع است، مستقر کردند. آن‌ها همچنین اقدام به دستگیری کادرهای پزشکی برای استفاده از آن‌ها به عنوان سپرهای انسانی کردند.

از سویی کادرهای پزشکی در بیمارستان که میان آن‌ها شهروندان هند و پاکستان هم دیده می‌شود، از سازمان‌های بین‌المللی خواستند برای نجات جان‌شان خارج کردن‌شان از بیمارستان وارد عمل شوند.

سماح حدید مسئول خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل در این باره گفت: «حضور جنگجویان گروه حوثی بر بام بیمارستان، قوانین انسانی بین‌المللی را نقض می‌کند و کادرهای پزشکی، بیماران و ساکنان منطقه را در معرض خطر بزرگ قرار می‌دهد».

یک منبع پزشکی به خبرگزاری فرانسه گفت که شبه‌نظامیان حوثی کادر پزشکی را مجبور به ترک بیمارستان 22 مه کرده و تک‌تیراندازان خود را بر بام آن مستقر کردند.

این تحول یک روز پس از موفقیت‌های استراتژیک ارتش یمن با رسیدنش به شهر الصالح در شرق الحدیده در پی درگیری‌های خونین با شبه‌نظامیان حوثی روی داد.