.
.
.

آمریکا پیش‌شرط حذف نام سودان از لیست تروریسم را اجرای اصلاحات اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمريكا روز چهارشنبه 7 نوامبر 2018 اعلام کرد، آماده است تا سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کند اما به شرطی که خرطوم اصلاحات بیشتری در داخل این کشور انجام دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات واشنگتن- خرطوم در بیانیه‌ای از سودان خواست تا در مبارزه با تروریسم با جامعه بین المللی همکاری کرده و در بهبود وضعیت حقوق بشر تلاش کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، جان سلیوان، معاون وزیر امور خارجه این کشور طی مذاکرات روز سه شنبه با احمد الدردیری وزیر امور خارجه سودان بار دیگر بر نگرانی‌های واشینگتن در رابطه با مسئله حقوق بشر در این کشور تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال از گام‌هایی که خرطوم در زمینه بهبودی وضعیت حقوق بشر و همکاری این کشور در زمینه مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا افزود: «ایالات متحده آمریکا آماده است تا سودان را از لیست تروریسم حذف کند به شرطی که خرطوم به تمام تعهدات بین المللی‌اش پایبند باشد».

ایالات متحده آمریکا در این مذاکرات با تاکید بر ضرورت همکاری سودان در مبارزه با تروریسم، از خرطوم خواسته است تا به اصلاحات ادامه داده و اجاز دهد تا هیئت‌ها امداد رسانی وارد مناطق این کشور شود.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد، تحریم‌های اقتصادی علیه کشور سودان به دلیل بهبود وضعیت حقوق‌بشر در این کشور احتمالا به زودی برداشته می‌شود.

ایالات متحده آمریکا سال گذشته اعلام کرد به دلیل بهبود وضعیت حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، تحریم‌ها علیه سودان لغو شده است پس از آن بود که سودان اعلام کرد که مذاکرات کشورش با آمریکا در خصوص رفع تحریم بزودی تمام می‌شود.

خبر آغاز مذاکرات دو جانبه آمریکا و سودان پس از آن اعلام شد، که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طی فرمانی که آن در خصوص منع سفر اتباع چند کشور به آمریکا صادر شد، نام سودان حذف شده بود.

پیشتر در ژانویه 2017 سودان نیز یکی از کشورهایی بود که اتباع آن از اخذ روادید برای سفر به آمریکا ممنوع شده بودند.

آمریکا در سال 1997 به‌ دلیل آنچه که «حمایت خارطوم از گروه‌های تندرو» توصیف کرده بود که تحریم‌های اقتصادی علیه سودان اعمال کرده است.

آمریکا در ماه ژوئیه سال گذشته، لغو تحریم‌های دائمی سودان را به‌دلیل آنچه نقض حقوق بشر خوانده است و همچنین دیگر موضوعات، به سه ماه دیگر یعنی دوازدهم اکتبر جاری موکول کرده بود.

خواسته‌های آمریکا برای برداشته شدن تحریم‌های سودان شامل حل نزاع داخلی در مناطقی همچون دارفور، همکاری در مبارزه با تروریسم و بهبود ورود کمک‌های بشردوستانه به خاک این کشور است.