.
.
.

پادشاه مغرب خواستار حل اختلافات و عادی سازی روابط با الجزایر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک محمد ششم پادشاه مغرب شامگاه سه‌شنبه 6 نوامبر الجزایر را به تاسیس کمیته‌ای مشترک برای حل پرونده‌های اختلافی میان دو طرف از جمله بر سر مسائل مرزی، فراخواند.

به گزارش العربیه ملک محمد ششم، پادشاه مغرب در سخنرانی خود به مناسبت سالروز «راهپیمایی سبز»، از الجزایر خواست تا برای حل اختلافات و بهبود روابط میان دو کشور تلاش کند.

راهپیمایی سبز در مغرب به تظاهراتی مسالمت‌آمیز گفته می‌شود که به دستور ملک حسن دوم، پادشاه فقید مغرب در سال 1975 و با هدف بازگرداندن اقلیم مورد منازعه صحرا از استعمار اسپانیا به مغرب برگزار شده بود.

محمد ششم، پادشاه مغرب گفت «رباط آماده گفتگوی مستقیم و آشکار با کشور برادر الجزایر برای عبور از اختلافاتی است که در مسیر توسعه روابط میان دو کشور قرار دارد».

وی همچنین تاکید کرد کشورش از طرح‌ها و پیشنهادهای الجزایر که با هدف پایان دادن به وضعیت جمهود بی ارتباط به گذشته روابط دو کشور است، استقبال می‌کند».

در همین راستا پادشاه مغرب خواستار عادی‌سازی روابط مغرب - الجزایر و بازگشایی گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور شد که از سال 1994 بسته مانده است.

وی در ادامه گفت: «باید اعتراف کنیم که وضعیت روابط میان دو کشور غیر طبیعی و غیر قابل پذیرش است».

پادشاه مغرب شرایط تفرقه و واگرایی در فضای میان کشورهای مغرب عربی را غیر قابل قبول دانست به ویژه این‌که به گفته او، کشورهای مغرب عربی (کشورهای عربی شمال و شمال غرب آفریقا) وحدت دینی، زبانی، تاریخی و سرنوشت مشترک دارند.

وی همچنین افزود که ماموریت کمیته پیشنهادی برای حل اختلافات و بهبود روابط «بررسی صادقانه و همراه با حسن نیت تمامی پیشنهادهای مطرح با صراحت، دقت و به طور علنی بدون استثنا و پیش شرط‌» است.

وی در ادامه توضیح داد که تاسیس این کمیته می‌تواند چارچوبی عملی برای همکاری درباره مسائل دوجانبه مختلف به ویژه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و امکانات توسعه‌ای باشد که منطقه مغرب عربی از آن‌ها سرشار است.

ملک محمد ششم پادشاه مغرب همچنین تاکید کرد که رباط از تلاش‌های هورس کولر فرستاده سازمان ملل در امور صحرا حمایت می‌کند.