.
.
.

آمریکا از مسکو خواست تا حملات هوایی اسرائیل به اهدافی ایرانی در خاک سوریه را نادیده بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 6 نوامبر ابراز امیدواری کرد روسیه علی رغم مجهز کردن رژیم سوریه به سامانه پدافند هوایی S-300، همچنان به اسرائیل این اجازه را بدهد تا به حملات هوایی خود علیه اهداف ایرانی در خاک سوریه ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جیمز جفری، فرستاده واشینگتن به سوریه در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: «روسیه در رایزنی‌های خود با مقامات اسرائیلی درباره حملات هوایی اسرائیل به اهداف ایرانی در خاک سوریه چشم‌پوشی می‌کرد و امیدواریم که این روش همچنان ادامه یابد».

موسکو در ماه اکتبر گذشته و پس از آن که اسرائیل را متهم کرد که در حین بمباران هوایی اهدافی در خاک سوریه به طور غیر مستقیم باعث سقوط هواپیمای نظامی روسی توسط سامانه دفاع ضد هوایی سوریه در منطقه شده است، برای اولین بار اعلام کرد سامانه پدافند هوایی S-300 را در اختیار رژیم سوریه قرار داده است.

ایران نیز که همانند روسیه از اصلی‌ترین حمایت کنندگان رژیم سوریه است از سوی تل‌آویو به عنوان خطرناک‌ترین دشمنان اسرائیل قلمداد می‌شود و به طور مکرر نیروهای ایرانی حاضر در سوریه و شبه‌نظامیان طرفدار آن را درمعرض حملات هوایی اسرائیل قرار می‌گیرند.

در همین راستا جفری گفت: «منافع حیاتی اسرائیل ایجاب می‌کند تا مانع حضور بلندمدت نیروهای مسلحی شود که ایران در تلاش است آنها را در خاک سوریه مستقر کرده و علیه اسرائیل به کار ببرد».

وی همچنین افزود: «سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه در سپتامبر گذشته از بزرگترین خطراتی است که ناشی از حضور ارتش‌های متعدد بیگانه و استقرار آنها در فواصل نزدیک به هم در خاک سوریه است».

وی در ادامه توضیح داد: «هم‌اکنون تلاش می‌کنیم تا با آرام کردن اوضاع پس از آن به راه حل دائمی برسیم».

جیمز جفری، فرستاده آمریکا در امور سوریه گفت که اهداف سیاست کشورش، شکست دادن نهایی گروه داعش، تلاش جهت دست یابی به راه حلی برای بحران سوریه بر پایه قطعنامه شماره‌ 2254 شورای امنیت و نیز تضمین خروج تمامی نیروهایی که تحت فرماندهی ایران در سوریه فعالیت می‌کنند، استوار است.

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر در تلاش دارد توافق‌های اعلام شده برای برقراری آتش‌بس‌ کنونی را سازماندهی کند تا گامی در راستای ایجاد راه حلی سیاسی باشد که بر اساس آن تمامی نیروهای بیگانه‌ای که از سال 2011 وارد سوریه شده‌اند به جز نیروهای روس، از خاک این کشور خارج شوند.

جفری در ادامه توضیح داد: «در واقع روس‌ها به دلیل آن‌که قبل از آغاز جنگ در آنجا حضور داشته‌اند، عقب نشینی نخواهند کرد، اما چهار نیروی نظامی خارجی دیگر از جمله اسرائیلی‌ها، ایرانی‌ها، ترک‌ها و آمریکایی‌ها، همگی در سوریه مشغول فعالیت هستند که این وضعیت خطرناک است».

ایران همواره تاکید کرده تا زمانی که رژیم بشار اسد بخواهد، در سوریه باقی خواهد ماند. ترکیه از سال 2016 با هدف جلوگیری از نقش نیروهای مسلح کُرد مورد حمایت آمریکا در جنگ با داعش، دو بار به شمال سوریه یورش برده است.

جفری همچنین یادآور شد که واشینگتن به طور جدی نگرانی‌های ترکیه درباره حمایت‌های آمریکا از نیروهای مسلح‌ کُرد را در مد نظر دارد و در این راستا تلاش کرده است تا نیروهای «سوریه دمکراتیک» که یگان‌های مدافع خلق کُرد بخشی از آن است را تنها با دادن سلاح‌های سبک مورد حمایت قرار داده است چیزی که به گفته او موجب شده تا روند عملیات اخیر در مبارزه با داعش کند شود.