.
.
.

برای نخستین بار در تونس یک یهودی وزیر گردشگری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برای نخستین بار پس از استقلال تونس، یوسف الشاهد نخست وزیر این کشور، یک شهروند یهودی را برای وزارت گردشگری برگزید، و بدین ترتیب اون جانشین سلمی اللومی شد که ریاست دیوان ریاست‌جمهوری را بر عهده گرفت.

وزیر گردشگری جدید تونس، روبی الطرابلسی، بازرگان یهودی تونسی و فرزند جوزف الطرابلسی رئیس جمعیت یهودیان تونس است. او مقیم فرانسه است و یکی از مهم‌ترین مدیران صنعت گردشگری در اروپا و مناطق غرب جهان عرب به شمار می‌آید.

الطرابلسی مالک یکی از بزرگ‌ترین آژانس‌های مسافرتی جهان است که از پیشتازان صنعت گردشگری به شما می‌آید. این آژانس در کنار جدب گردشگران اروپایی به بازارهای کشورهای مغرب عربی، هر سال بر سفر یهودیان به تونس برای زیارت معبد الغریبه در جزیره جربه واقع در جنوب غرب کشور نظارت می‌کند.

یوسف الشاهد نخست‌وزیر تونش امیدوار است با این اقدام، چهره «تونس با درهای باز» را که سالیانه از هزاران یهودی از سراسر جهان برای برپایی جشن‌های دینی‌شان در جزیره جربه استقبال می‌کند را برای جهانیان به تصویر بکشد. قدیمی‌ترین کنیسه یهودیان در آفریقا، در جزیره جربه واقع است.

پیش از این نیز یهودیان سمت‌های در دولت و پارلمان تونس داشتند. نسیم شمامه یهودی در سال 1960 وزیر دارایی تونس شد. اما از دوره حبیب بورقیبه، مشارکت یهودیان در زندگی سیاسی تونس کاهش یافت و بیشتر به فعالیت‌های اقتصادی روی آوردند.