.
.
.

تصویری...راز این حفره‌های غول‌آسا چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در نقاط مختلف جهان حفره‌های بزرگ روی سطح زمین پدید می‌آید. درباره این حفره‌های غول‌آسا نظریات متفاوتی وجود دارد؛ نظریاتی که در مجموع تفسیری منطقی برای وجود این گودال‌های عظیم ارائه می‌دهند.

در زمینه وجود این گودال‌ها دو نظریه اساسی وجود دارد. گروهی از دانشمندان باور دارند که انفجار گاز متان جمع شده زیر سطح زمین این گودال‌ها را به وجود آورده است. این گروه از دانشمندان می‌گویند که در نتیجه گرمایش جهانی گازهای موجود در لایه‌های پایینی زمین و به ویژه گاز متان به شکل ناگهانی از زیر زمین خارج شده و این حفره‌ها را پدید آورده‌اند.

گروه دیگر این گودال‌ها را ناشی از فرونشست زمین می‌دانند. به باور گروه دوم در نتیجه افزایش دمای زمین، لایه‌های عظیم یخ‌های زیرزمینی ذوب شده و این امر باعث فرونشست زمین در برخی نقاط شده است.

گروه کوچک دیگری از پژوهشگران نیز وجود دارند که وجود این حفره‌های غول‌آسا را نتیجه برخورد نیزک‌ها و اجرام آسمانی با سطح زمین در میلیون‎‌ها سال پیش می‌دانند.


با اینحال این گودال‌ها که عمق برخی از آنها به چند صد متر می‌رسد، عظیم‌ترین حفره‌های موجود روی سطح زمین نیستند. معدن بینگهام کانیون که با نام‌های معدن مس کنه‌کات یا معدن مس بوتا نیز شناخته می‌شود، عمیق‌ترین گودال به دست بشر حفر شده است. این گودال که یک معدن روباز مس در ایالت یوتای آمریکاستف 970 متر عمق دارد. گودال ماریانا در سواحل فیلیپین در کف بخش شمال غربی اقیانوس آرام با 10994 متر (حدود 11 کیلومتر عمق) عمیق‌ترین گودال جهان است.