.
.
.

شاهزاده ترکی الفیصل به منتقدان سعودی: «خانه‌هایتان شیشه‌ای است به دیگران سنگ نزنید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده ترکی الفیصل، رییس شورای اداری مرکز ملک فیصل، پنج‌شنبه یکم نوامبر خطاب به کشورهای منتقد پادشاهی عربی سعودی، گفت: «کشورهایی که صدها هزار تن را در جنگ‌هایی با استناد به اطلاعات نادرست کشته‌اند هنگامی که از دیگران انتقاد می‌کنند ضمن اینکه باید شرم کنند، بدانند «کسی که خانه‌اش شیشه‌ای است به خانه‌ی دیگران سنگ پرتاب نمی‌کند».

شاهزاده ترکی الفیصل در سخنرانی خود در برابر شورای ملی روابط آمریکا و عرب گفت: «کلمات انتقادی بسیاری از سوی منتقدان به ما روا داشته شد و در این میان مقوله بسیار با ارزشی داریم که می‌گوید: «کسی که خانه‌اش شیشه‌ای است به خانه‌ی دیگران سنگ پرتاب نمی‌کند».

وی افزود کشورهایی که بی‌گناهانی را زندانی و شکنجه کرده‌اند، و با استناد به اطلاعات نادرست جنگ‌هایی را به راه انداخته که صدها هزار نفر از مردم در آن کشته شده‌اند، هنگامی که از دیگران انتقاد می‌کنند، باید شرم کنند. وکشورهایی که به روزنامه‌نگاران و مردم عادی ظلم کرده و آنها را ناپدید کرده‌اند، نباید به‌گونه‌ای رفتار کنند که گویا خود طرفدار آزادی بیان هستند».

ترکی الفیصل در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که سعودی از طریق همکاری با ایالات متحده آمریکا و دیگر هم‌پیمانان خود، نقش استراتژیکی را برای برقراری صلح و ایجاد شکوفایی در جهان ایفا می‌کند.

این شاهزاده سعودی در ادامه افزود: «پادشاهی عربی سعودی برای برقرای صلح و ایجاد شکوفایی با همکاری با ایالات متحده آمریکا و دیگر هم‌پیمانان خود نقش استراتژیکی را در منطقه و جهان از جمله برای پایان دادن به نزاع‌های خاورمیانه، ایفا می‌کند».

شاهزاده الفیصل در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «پادشاهی عربی سعودی بیش از %4 از کمک‌های اختصاص یافته به هر فرد در کشورهای فقیر و در حال توسعه را تقدیم می‌کند و فقط یک روز پیش، پادشاهی عربی سعودی کشورهای فقر با رشد اقتصادی پایین را از بازپرداخت بدهی‌های مستحق خود به ریاض که در مجموع بالغ بر 6 میلیارد دلار است معاف کرد. ما به دوستان‌مان کمک می‌کنیم و سربار کسی هم نیستیم».

شاهزاده ترکی الفیصل همچنین تاکید کرد: «سعودی امیدوار است که شراکت با ایالات متحده آمریکا ادامه یابد» و ابراز امیدواری کرد که «واشینگتن نیز متقابلا همان موضع را نسبت به سعودی داشته باشد».