.
.
.

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه : اسرائیل به گزینه نظامی علیه ایران فکر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیمز جفری، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور سوریه، در مصاحبه‌ای با العربیه، اظهار داشت که سیاست آمریکا دارای سه هدف است: مقابله با چالش «داعش»، اخراج نیروهای ایران و شبه نظامیان وابسته آن از تمام خاک سوریه و ایجاد راه حل سیاسی برای انتقال قدرت در سوریه بر اساس قطعنامه 2254 سازمان ملل متحد است.

جفری گفت، همه نیروهای بیگانه بویژه نیروهای روس باید از سوریه خارج شوند.

جفری در پاسخ به این سوال که اگر ایران با خروج از سوریه مخالفت کرد، آیا آمریکا گزینه نظامی را انتخاب خواهد کرد یا نه؟ گفت:«هدف ما راه حل سیاسی است نه نظامی مأموریت ما سیاسی است نه نظامی؛ اما در باره اسرائیلی‌ها باید بگویم که گزینه آنها در سوریه نظامی نیست آنها فقط می خواهند توانایی‌های نظامی ایران و حضور نظامی تهران در سوریه ضربه بزنند».

مقام آمریکایی ضمن دفاع از حملات اسرائیل علیه مواضع ایران، گفت«به یاد داشته باشید که اسرائیل در 5 سال گذشته در برابر حضور ایران در سوریه هیچ واکنشی از خود نشان نداد به جز واکنشی که در ارتفاعات جولان نشان داد حتی زمانی که ایرانیان نیروهای نظامی خود را به سوریه اعزام کردند و از حزب الله لبنان آنها حمایت کردند اما اسرائیل زمانی که ایران موشک های دوربرد و هواپیماهای بدون سرنشین را در سوریه مستقر کرد و فضای اسرائیل را تهدید کرد، اسرائیل مجبور به نشان دادن واکنش شد.این اقدامات برای ما یک منبع نگرانی است».

جفری گفت، ایالات متحده آمریکا می‌خواهد نیروهای ایران و وابستگان آنها از سوریه خارج شوند کما اینکه همه نیروهای خارجی که پس از وقوع درگیری داخلی سوریه وارد این کشور شدند باید خاک سوریه را ترک کند، اول روس‌ها که ما در باره حضور ایران با آنها همیشه مذاکره کردیم، باید شروع کنند».

این مقام آمریکایی گفت، حزب الله لبنان یکی از عوامل اساسی حمایت از رژیم اسد بود ایران از حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان شیعه مانند هزارهای افغان برای جنگ داخلی در سوریه به نفع خود استفاده کرد».

وی در باره عقب نشینی حزب الله لبنان از سوریه گفت:« جای شگفتی نیست که این حزب از سوریه عقب نشینی کند چرا که جنگ زمینی که ماموریت آن بر دوش این حزب قرار گرفته بود تمام شد لذا اعضای آن اکنون به خانواده‌ایشان در لبنان برگشتند».

هماهنگی آمریکا با ترک‌ها و کردها در سوریه

جیمز جفری، در باره گشت‌های مشترک آمریکا-ترکیه در منبج و غرب فرات که در آن آنکارا خواستار اخراج عناصر کرد وابسته به «پ.ک.ک» است، گفت واشینگتن همچنان به دنبال یافتن راه حلی میان شرکایش یعنی کردها و ترک‌ها است.

جفری به حضور نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه اشاره کرد و گفت:«نیروهای آمریکایی با نیروهای سوریه دموکراتیک و نیروهای محلی متحد آمریکا برای شکست داعش همکاری و هماهنگی می‌کنند».

جفری با لهجه تهدیدآمیز و تند گفت:«هرگونه نیروی خصمانه که علیه نیروهای آمریکایی دست به تعرض بزند، به شدت با او برخورد خواهیم کرد. کارنامه برخورد شدید ما با کسانی که خواستار آسیب رسانی به ما بودند پر از تجربه است ما یک سابقه طولانی در کشتن همه کسانی که می‌خواستند در راه ما بیایستند داریم».

نماینده آمریکا در سوریه عراق را کشوری با درهای «باز» با همه کشورهای جهان توصیف کرد.

او گفت داعش یک سوم خاک عراق را اشغال کرده بود و قیمت نفت در سال 2014 هم پایین آمده بود به همین دلیل این کشور با مشکلاتی روبرو شد، اما اکنون دولتی باز بر روی همه کشورهای جهان است.

جفری ضمن تمجید از رئیس جمهور و نخست وزیر جدید عراق گفت که دولت کنونی عراق دولتی کارکشته است و عبدالمهدی و برهم صالح که من در سال 2014 با آنها کارکردم شخصیت‌های با تجربه‌ای هستند.