.
.
.

آمریکا از حوثی‌ها خواست تا فورا حملات موشکی به سعودی و امارات را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پنجشنبه یکم نوامبر 2018 ضمن درخواست توقف فوری هر گونه اقدامات جنگی در یمن از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا فورا حملات موشکی و پهبادی خود علیه پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی را متوقف کنند تا ائتلاف عربی به رهبری ریاض نیز بمباران هوایی مناطق مسکونی را متوقف سازد.

به گزارش العربیه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که زمینه برای پیشبرد مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ یمن مناسب است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین ضمن اشاره به اینکه پیشتر نیز خواستار آن شده بود تا اقدامات جنگی در یمن متوقف شود، گفت اکنون اما زمان آن فرا رسیده است که دو طرف بر سر میز مذاکرات بنشینند.

در همین راستا منابع سازمان ملل از مشورت‌هایی پرده برداشتند که احتمال می‌رود در پایان ماه نوامبر در کشور سوئد آغاز شود.

خبرنگار العربیه در این رابطه گزارش داد دو کشور سویس و اتریش نیز برای میزبانی این مذاکرات اعلام آمادگی کردهاند.

جیمس ماتیس، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه همچنین خواستار برگزاری مذاکرات صلح یمن طی 30 روز آینده و دستیابی به راه حلی برای بحران این کشور شد. متیس ایران را به آتش‌افروزی در یمن متهم ساخت و گفت آنها باید از این کار دست بکشند.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «بندهای مذاکرات صلح باید شامل آتش‌بس، دور کردن اسلحه از مناطق مرزی و قرار دادن موشک‌ها تحت نظارت بین‌المللی باشد». او ابراز عقیده کرد که سعودی و امارات، آماده ورود به مذاکراتی در اینباره هستند.

متیس در ادامه گفت:«می‌خواهیم طرف‌ها در سوئد ملاقات کنند تا درباره مرزهای خلع سلاح شدهای مذاکرات کنند تا بتوانیم مانع از پرتاب موشکهای حوثی بشویم که خانه‌ها، شهرها و فرودگاه‌ها را هدف قرار می‌دهند.

وی افزود:« بر این باورم که سعودی و امارات برای برقراری صلح آماده هستند و اگر حوثی‌ها از آخرین دور مذاکرات که فرستاده ویژه سازمان ملل فراخوان آغاز آن را داده بود، عقب‌نشینی نمی‎کردند تا الآن در راه رسیدن به صلح می‌بودیم».

او گفت:«آتش بس به مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن این امکان را خواهد داد تا طرف‌های درگیر را در سوئد بر گرد یک میز بنشاند».

وی همچنین تاکید کرد «کشورش خواستار آن است تا ظرف یک ماه از الآن تمامی طرف‌ها بر سر میز مذاکرات گردهم آیند».

او همچنین تاکید کرد که آتش بس باید بر پایه «عقب نشینی شورشیان حوثی از مرزهای سعودی» باشد.

وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا خواستار آن شد تا راهکاری برای انجام بازرسی‌های بین‌المللی درباره تمامی موشک‌هایی شد که ایران آنها را در اختیار شبه‎نظامیان حوثی قرار داده است.

وی همچنین افزود ایرانی‌ها با قاچاق دریایی موشک و سایر جنگ‌افزارها به یمن امنیت دریانوردی در این منطقه را به خطر می‌ا‌ندازند.