فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران در توسعه زیرساخت های اینترنت اشیا بسیار عقب است

  اینترنت اشیا که به ارتباط دستگاه‌ها (لپ تاپ، موبایل، کامپیوتر و...) با شبکه‌ای که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند، گفته می شود زیرساخت‌های موجود برای آن در ایران بسیار عقب است.

  در این میان مسئولان کشور ما هم هر از چندگاهی از اهمیت و توسعه زیرساخت‌های مناسب برای ورود اینترنت اشیا به کشور خبر می‌دهند.

  «محمدرضا تنومند» کارشناس فناوری اینترنت اشیا، سه شنبه 30 اکتبر در این‌باره به خبرگزاری ایلنا گفت: ایران برای پذیرایی از اینترنت اشیا بسیار عقب‌تر از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه است. متاسفانه زیرساخت‌های ما هنوز آمادگی استفاده از اینترنت اشیا را ندارد و شواهد حاکی از آن است که روند توسعه این زیرساخت‌ها بسیار کند پیش می‌رود.

  وی افزود: یکی از مهمترین بسترهای اینترنت اشیا، مهاجرت از نسل چهارم آدرس‌های IP به نسل ششم است که هنوز معلوم نیست این پروژه در کشور ما در چه مقطعی قرار دارد.

  تنومند درباره اهمیت نسل جدید آدرس‌های IP اظهار کرد: هر دستگاهی برای استفاده از اینترنت به یک شناسه خاص نیاز دارد که از چند عدد در کنار هم تشکیل شده است.

  به گفته وی، نسل ششم آدرس‌های IP از حجم عظیمی از اعداد و شناسه‌ها پشتیبانی می‌کند و کشور‌هایی که قصد استفاده از فناوری اینترنت اشیا را دارند ، ناگزیر باید به این نسل از آدرس‌ها هجرت کنند.

  تنومند با انتقاد از روند مهاجرت از نسل چهارم آدرس‌های IP به نسل ششم در ایران گفت: از دولت دهم تا به حال مسئولان برای عملی کردن این مهاجرت تلاش‌هایی کرده‌اند یا حداقل اینطور اعلام می‌کردند اما هنوز بعد از گذشت چند سال این اتفاق روی نداده است.

  این کارشناس تصریح کرد: به جرات می توان گفت اگر این مهاجرت هر چه سریع‌تر صورت نگیرد، باید دور استفاده از خودروهای خودران، ربات‌ها و دیگر دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت خط کشید.

  وی توضیح داد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، بازار جهانی اینترنت اشیا تا سال 2020 به بیش ‌از 7 تریلیون دلار خواهد رسید و در این مدت حدود 30 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل خواهند شد و اگر ما نتوانیم سهم قابل توجهی از این بازار بزرگ کسب کنیم ، ازنظر تکنولوژی و اقتصادی آسیب فراوانی خواهیم دید.

  این نکته قابل ذکر است که واژه اینترنت اشیاء از سال 1999 در ادبیات جهان وارد شده و به شبکه ای گفته می شود که در آن هر چیزی، از جمله اشیاء بی جان و حیوانات، برای خود یک آدرس و هویت دیجیتال دارند و می توانند بر بستر اینترنت با یکدیگر و با افراد مختلف، تعامل داشته و اطلاعات دریافت و ارسال نمایند. شرکت‌های بزرگ فناوری طی چند سال اخیر تمرکز زیادی روی ایجاد بستر‌های مناسب برای توسعه هر چه بیشتر اینترنت اشیا(IOT) داشته‌اند و دولت‌ها نیز برای توسعه زیرساخت‌های این فناوری تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران