.
.
.

بازگشت «بیوه سفید».. خطرناک‌ترین زن داعشی همچنان زنده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد خطرناک‌ترین زن داعشی مشهور به «بیوه سفید» با وجود اعلام کشته شدنش در ژوئن 2017، همچنان زنده است و در جبهه‌های نبرد در سوریه، حضوری فعال دارد.

سایت «بیرمنگام لایف» بریتانیایی نوشت که سالی جنوز (بیوه سفید) مشهورترین زن داعشی نمرده، بلکه همچنان در جبهه‌های نبرد داعش در شرق سوریه، حضوری فعال دارد.

بنا به گزارش این سایت، «محمد علی» یکی از اعضای داعش که در شهر راس العین واقع در شمال شرق سوریه به اسارت نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک درآمده، گفته است که «بیوه سفید» همچنان زنده است و در صفوف داعش می‌جنگد.

محمد علی که به «ابوتراب الکندی» ملقب است افزود که سالی جونز، زنان جنگجوی عضو داعش را آموزش می‌دهد. او افزود که جونز در شمال شرق سوریه حضور دارد.

پیشتر برخی گزارش‌ها حکایت از آن داشت که سالی جونز در حملات ائتلاف بین‌الملل به شهر الرقه در شمال شرق سوریه کشته شده است. او یکی از خطرناک‌ترین زنان تحت تعقیب به شمار می‌آید که سال 2013 به صفوف داعش پیوسته بود.

از خوانندگی راک تا عضویت در داعش

سایت بریتانیایی گوشه‌های شناخته نشده‌ای از زندگی سالی جونز را فاش کرد. این سایت افزود که کودکی این زن بریتانیایی در شرق لندن به دلیل طلاق پدر و مادرش، بسیار پر تنش بود. پدرش پس از آن با مصرف دوز بالای مواد مخدر خودکشی کرد. او در جوانی در تلاش برای یافتن معنایی برای زندگی، کاتولیک شد و به گروه‌های مسیحی جوان پیوست. اما به سرعت تصمیم به ترک تحصیل گرفت تا خواننده راک و نوازنده گیتار در گروه «کرونیشش» شود. از همان زمان به دنیای «جادوی سیاه» اهمیت ویژه‌ای می‌داد.

سالی جونز پس از آن در نمایندگی یکی از شرکت‌های بین‌المللی تولید مواد آرایشی، عطر فروش شد. پس از آن در سال 2013 به دین اسلام گروید و بریتانیا را به مقصد سوریه ترک کرد. او آن هنگام در آستانه 46 سالگی بود.

ازدواج با یک داعش که از او بیش از 25 سال کوچک‌تر است

دلیل سفر جونز به سوریه، ازدواجش با حسین جنید تبعه بریتانیا بود که بیش از 25 سال از او کوچکتر بود. سالی جونز از راه اینترنت با جنید که اندیشه‌های تندرو داشت آشنا شد. جنید از جونز خواست با سفر به شهر الرقه به صفوف داعش بپیوندد. او در این سفر یکی از پسرانش را که آن هنگام 10 سال داشت با خود برد.

سالی جونز پس از رسیدن به سوریه، همکاری با شوهرش را که بعدا در حمله هوایی آمریکا کشته شد، آغاز کرد. او بر روی جذب زنان به داعش از راه شبکه‌های اجتماعی تمرکز کرد. پس از کشته شدن شوهرش در الرقه در سال 2015، لقب «بیوه سفید» گرفت.

اما مرگ حسین جنید که جونز آن را «شهادت» نامید، باعث نشد به کشورش بازگردد. او به آموزش زنان جنگجوی اروپایی مشغول شد تا برای انجام عملیات در اروپا آماده شوند.

او همچنین پسرش را که نامش را به «حمزه» تغییر داد، به عضویت تشکیلات «فرزندان خلافت» در آورد. «حمزه» در حالی که هنوز 12 ساله نشده بود، در اعدام اسرا شرکت کرد.

در سال 2015 در برخی از گزارش‌های اطلاعاتی از احتمال بازگشت سالی جونز به بریتانیا و اجرای «عملیات تروریستی» در این کشور ابراز نگرانی شده بود؛ به ویژه این‌که در آن هنگام خبرهایی از حضور او در شهر گلاسکو منتشر شده بود.