فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دلایل مخالفت بانک مرکزی عراق با پیشنهاد انتقال ارز خارجی به ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به گفته منابع موثق العربیه، بانک مرکزی عراق با پیشنهاد تهران برای همکاری مالی و انتقال ارز به ویژه دلار و دینار عراقی به ایران مخالفت کرد.

  ایران از بانک مرکزی عراق تقاضا کرده بود که این بانک جهت پرداخت دلار آمریکایی و دینار عراقی برای تامین هزینه سفر زائران ایرانی برای اربعین حسینی که هر ساله در عراق برگزار می شود را تقبل کند و مقابل آن ریال ایرانی دریافت کند اما بانک مرکزی عراق این پیشنهاد را رسما رد کرد.

  بانک مرکزی ایران در سایت رسمی اعلام کرد که بانک مرکزی عراق حاضر به همکاری با ایران برای انتقال ارز خارجی نشد.

  محمدرضا حسین زاده مدیر عامل بانک ملی ایران اعلام کرد، بانک مرکزی عراق نسبت به صدور مجوز برای دایر کردن 250 باجه در عراق جهت پرداخت ارز به زائران، همکاری لازم را ندارد و زائران با مشکلاتی مواجه شدند.

  مدیر عامل بانک ملی ایران اظهار داشت: «ما درخواست کردیم اگر اجازه افزایش تعداد باجه ها و همچنین افزایش ساعات کار و شبانه روزی کردن آن ها را نمی دهند، لااقل اجازه بدهند دینارهای موجود را به داخل مرز ایران منتقل کنیم تا در کشورمان و در لب مرز به زائران پرداخت شود که متاسفانه طرف عراقی با این پیشنهاد هم موافقت نکرده است».

  بانک مرکزی عراق با اعلام مخالفت خود برای همکاری با ایران گفته است که هرگونه همکاری با ایران با عواقب تحریم آمریکا علیه ایران مواجه خواهد شد.

  به گفته وی، البته باید به این مشکلات، ضعف زیر ساخت های ارتباطی و بانکی عراق را نیز اضافه کرد.

  حسین زاده در پایان گفت: «از دولت و بانک مرکزی کشور دوست عراق، انتظار همکاری بیشتری داریم تا بتوانیم به زائران عزیز خدمات بهتری ارائه دهیم».

  عراق همچنین از انتقال ارز عراقی به مبلغ 200 میلیارد دینار برابر با 166 میلیون دلار آمریکایی به ایران خودداری کرد. این مبالغ قرار بود برای تامین هزینه مسافران ایرانی که به مناسبت اربعین حسینی به کربلا و نجف می روند، مورد استفاده قرار بگیرد».

  احمد علی صراخ مدیر شعبه بانک تجارت عراق در مصاحبه با العربیه گفته است که بانک مرکزی عراق تصمیم عاقلانه‌ای گرفت چرا که هر گونه همکاری با ایران ممکن است عراق را با خطرات تحریم اقتصادی آمریکا مواجه کند.

  او گفت:«بازار مالی ایران از رکود اقتصادی شدید رنج می برد و این بدین معناست که در حال حاضر هر گونه مبادله مالی با ایران به نفع اقتصاد عراق نیست و ارزش به مخاطره انداختن اقتصاد مالی عراق و ریسک در برابر تحریم ها را ندارند».

  از سوی دیگر، دکتر امیر الموسوی رئیس بخش مدیریت و اقتصاد دانشگاه کربلا، به العربیه گفت: «سقوط نرخ ارز ریال ایران در برابر دلار آمریکا، باعث شد که ارزش ریال در برابر دینار عراق نیز پایین بیاید. این سقوط ارزش ریال موجب شده که ارز ایرانی برای عراقی‌ها بی اعتبار شد».

  وی افزود:«حتی در سطوح خرید و فروش کالاها با ایرانیان هیچ نفعی برای خرده فروشان عراقی ندارد این نوع تبادلات به ضرر محصولات و کالاها و اقتصاد ملی عراق تمام می‌شود».

  پرداخت ارز به زائران ایرانی در عراق از «سوراخ دیوار»

  در این میان انتشار فیلمی در رابطه با معضل زائران ایرانی در نجف عراق برای تأمین ارز جنجال آفریده است. این فیلم نشان می‌دهد که زائران پس از ایستادن طولانی‌مدت در صف دریافت ارز، نهایتا دینار خود را از سوراخ‌های تعبیه شده در یک دیوار دریافت می‌کنند.

  خبرگزاری فارس در گزارشی در همین زمینه در رابطه با شکل تهیه دینار در یکی از مکان‌هایی که در نجف به این کار اختصاص داده شده، نوشته است: «زائرانی که در ایران برای تبدیل ریال به دینار به حساب بانک ملی پول واریز کرده بودند، در این مکان شلوغ باید از یکی از افراد فرمی را دریافت کنند و پس از تکمیل فرم آن را به شخص دیگری بدهند.

  این خبرگزاری افزوده است:«اما شاید بدترین قسمت کار آن جاست که افراد داخل صف باید از این سوراخ توی دیوار دینار را دریافت کنند.»

  گفتنی است که رژیم جمهوری اسلامی ایران از مراسم اربعین حسینی برای گسترش نفوذ سیاسی و تبلیغاتی خود در عراق استفاده می کند، جمهوری اسلامی گستردگی این مراسم را نشانه قدرت نفوذ خود در عراق می داند و تلاش می کند که هر ساله آن را به نمایش بگذارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران