.
.
.

شورای امنیت مسئله تشکیل کمیته قانون اساسی براى سوریه را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال مخالفت دمشق با تشکیل کمیته تهیه قانون اساسی برای آینده نظام سیاسی در سوریه، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه 26 اکتبر 2018 به درخواست ایالات متحده آمريكا، مسئله تشکیل کمیته‌ای برای تهيه قانون اساسی آينده سوريه را بررسی می‌کند.

به گزارش العربیه، منابع دیپلماتیک از سازمان گفتند كه جلسه شورای امنیت پس از شکست استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه در ماموریتش برای گرفتن موافقت رژیم اسد جهت تشکیل کمیته تهیه قانون اساسی که در کنفرانس سوچی در ماه ژانویه در باره آن توافق شده بود، تشکیل می‌شود.

دی مستورا در جلسه شورای امنیت حضور نخواهد داشت، اما از طریق ماهواره در مناقشه اعضای شورای امنیت برای تشکیل کمیته قانون اساسی و رفع موانع آن شرکت خواهد کرد.

کمیته تهیه قانون اساسی برای سوریه قرار است تا ماه نوامبر تکمیل و کار خود را برای تشکیل قانون اساسی جدید را آغاز کند. این کمیته از 15 نفر تشکیل می‌شود.

رژیم اسد با تشکیل این کمیته مخالفت کرد و تشکیل قانون اساسی را مسئله داخلی و ملی توصیف کرد.

پیشتر در کنفرانس اخیر صلح سوریه در سوچی که میان روسیه، ترکیه و برخی مخالفان اسد برگزار شد همه طرف‌ها بر سر تشکیل کمیته‌ای برای تهیه قانون اساسی توافق کرده بودند و استفان دی‌میستورا اعضای این کمیته را تایید کرده و به سازمان تحویل داد تا آنها را به‌دقت بررسی کنند.

دی‌میستورا فهرستی از حدود 50 نفر را از میان حامیان دولت سوریه و مخالفان و عناصر مستقل انتخاب کرد و به شورای امنیت داد، شورای امنیت متعاقبا 15 نفر از میان این 50 نفر را انتخاب و برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به دی مستورا معرفی کرد.

گروه‌های مخالف سوری با تشکیل این کمیته تا زمانی که زیرنظر سازمان ملل متحد باشد، موافقت کرده است.

طبق گزارش رویترز، سوریه در بدو امر با این موضوع موافقت کرده بود ولی در نهایت مخالفت کرد تا در نهایت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه پس از نشست این ماه خود با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه موافقت کرد تا فهرست اسامی را تسلیم سازمان ملل متحد کند.


شورای امنیت سازمان ملل متحد دی‌میستورا را مکلف کرد تا توافقنامه‌ای را در چارچوب قانون اساسی جدید تدوین، انتخابات جدیدی را برگزار و ساختار حکومتی سوریه را اصلاح کند.

وزارت امور خارجه سوریه ابتدا اعلام کرده بود که با اعضای کمیته موافق است اما پس از مدتی با آن مخالفت کرد و به مفاد توافق سوچی پایبند نماند. شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز این مسئله را بررسی خواهد کرد.