.
.
.

افزایش شدید قیمت‌ها در ایران در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا که روز 4 نوامبر وارد فاز اجرایی خواهد شد، نوسانات ارزی و نابسامانی‌های اقتصادی در ایران روند افزایش قیمت‌‌‌ها از جمله قیمت انواع کالاهای اساسی، مسکن و خودرو و فراورده‌های دامی و لبنی را تشدید کرده است.

مطابق جدیدترین آمار رسمی قیمت مسکن در تهران طی مهرماه امسال نسبت به ماه شهریور گذشته بالغ بر 6.3 درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 83 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی ایران در مهرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در مناطق 22 گانه تهران با رشد 6.3 درصدی به 8 میلیون و 633 هزار تومان افزایش یافت.

بنا به این گزارش در مهرماه سال گذشته متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 4 میلیون و 715 هزار تومان بود که در مهر امسال و با 83 درصد افزایش به 8.6 میلیون تومان رسیده است.

همچنین در ماه گذشته 8117 فقره مبایعنامه در تهران ثبت شده که نسبت به ماه پیش از آن شهریور 97 بالغ بر 9.4 درصد کاهش یافته است. تعداد مبایعه‌نامه در مهرماه امسال در مقایسه با مهر سال گذشته با 12317 فقره حدود 34 درصد کاهش یافته است.

از طرفی دیگر قیمت مواد اولیه وارداتی به کار رفته در تولید نان از جمله نان‌های فانتزی در ایران نیز به میزان 150 درصد افزایش یافته است.

محمدجواد کرمی رئیس اتحادیه نان‎های فانتزی ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت با توجه به افزایش شدید مواد اولیه، بهبوددهنده‌ها، روغن، شکر و هزینه کارگرها، باید تغییرات بیشتری در نرخ فروش نان داشته باشیم.

جواد کرمی با اشاره به گران شدن مواد اولیه به کار رفته در تولید نان در ایران خاطرنشان کرد: برخی از مواد اولیه ما 150 درصد، برخی 100 درصد و بعضی حدود 60 درصد افزایش قیمت داشته است».

وى افزود:«مواد بهبود دهنده قبلا کیسهای 70 هزار تومان اما در حال حاضر کیسهای 470 هزار تومان است».

وی همچنین افزود:»روغن که پیش از این بین 60 تا 70 هزار تومان بود در حال حاضر 120 هزار تومان هم پیدا نمیشود. شکر کیلویی 2700 تومان بود که تا حدود 5 هزار تومان افزایش یافته است. روغن به تعداد محدود در بازار وجود دارد. پیش از این ما 40 تا 50 حلب روغن انبار می‌کردیم که به روزمرگی نیفتیم اما متاسفانه شرکت‎های پخش دیگر روغن را به این شکل در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمیدهند و منتظر افزایش قیمت‌ها هستند».

کرمی در ادامه تصریح کرد: «نوسانات نرخ ارز برای کارخانجات تولید روغن هم مشکل ایجاد کرده و مواد اولیه آنها هم به سختی تامین میشود و کارخانه‌دار نگران این است که مواد اولیه را به سختی و با قیمت بالا تهیه خواهد کرد و این قیمت‌ها برای صنف تولید اصلا به صرفه نیست مسئولین باید برای تولید به دنبال یک راه چاره باشند».

از سوی دیگر مهدی کاظمی سخنگوی انجمن فروشندگان لوازم یدکی و قطعات خودرو در ایران نیز روز سه‌شنبه 23 اکتبر از افزایش 300 درصدی قیمت اکثر قطعات خودرو در کشورش خبر داده بود.

کاظمی در گفتگو باخبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه کاهش ارزش پول ملی ایران در پی تحریم‌های آمریکا، نوسانات نرخ ارز، گرانی و بلاتکلیفی در بازار و قیمت گذاری را به همراه داشته است گفت علاوه بر این، رکود اقتصادی در کشور نیز عاملی شده تا قطعات خودرو در بازار کمیاب شده و در حال حاضر 100 تا 300 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

در روزهای اخیر رسانه‌های ایران همچنین از تاثیر بسیار شدید نوسانات ارزی بر میزان واردات نهاده‌های خوراک دام و طیور، و به تبع آن بالا رفتن قیمت انواع فراورده‌های دامی و طیور در ایران خبر داده‌اند.

در همین راستا به تازگی جمعی از تشکل‌های طیور در ایران، در نامهای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرده‌اند که با مشکلات عدیدهای از قبل عدم تأمین خوراک طیور مواجه شده اند.

بنا به گزارش تابناک، مشکلات تأمین نهاده‌های دامی در بخش طیور ایران عمدتاً از دو ناحیه به آنها ضربه میزند اول افزایش قیمت نهاده‌ها و دیگری عدم تأمین این نهاده‌ها به دلیل تعطیلی بخش حمل و نقل در پی اعتصابات کامیون‌داران در ایران است.