.
.
.

اخطار شدید اردوغان به «واحدهای حمایت از خلق کرد» در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه 26 اکتبر طی سخنانی اخطار شدیدی را به کسانی که به گفته او مرزهای ترکیه را «تهدید» می‌کنند، داد.

اردوغان با لحنی شدید گفت این «آخرین اخطار» اخطاری است که به کردهای مسلح سوری می‌دهد.

اردغان گفت که آنکارا مصمم است که همه تحرکات کردهای مسلح سوری در شرق رودخانه فرات را زیر نظر داشته باشد.

اردغان افزود:«به دلیل حضور واحدهای محافظت از مردم کرد، در مناطق شرق رودخانه فرات در سوریه ترکیه بتشترین تمرکز خود را بر آن منطقه خواهد کرد».

اردوغان با تاکید بر اینکه ترکیه دیگر در منبج مشکلی ندارد گفت:«پس از امضای توافق‌نامه سوچی تاکنون ما شاهد مشکل خاصی در ادلب نبودیم و آرامش همچنان بر منطقه حاکم است».

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان، طی سخنانی در نشست روسای استانی حزب عدالت و توسعه در آنکارا اظهار داشت: «ما تنها به دنبال یک هدف هستیم؛ یافتن راه حلی سیاسی برای مسئله سوریه در چارچوب تمامیت ارضی این کشور که در برگیرنده تمامی انسان‌ها از مذاهب و اقلیت‌های مختلف و مبتنی بر عدالت و دموکراسی باشد».

وی در ادامه تاکید کرد: «اکنون دیگر تصمیم داریم به جای معطلی در منبج، توجه و انرژی خود را معطوف به شرق فرات کنیم. آمریکا توافق منبج را تبدیل به ابزاری برای تعلل ما کرده است. معتقد هستم که این مسئله دیر یا زود براساس خواست‌های ما حل و فصل خواهد شد».

اردوغان همچنین تصریح کرد: «ترکیه در شرق فرات از سوی یک گروه تروریستی تهدید می‌شود. کسی را تهدید نکرده و اجازه نخواهیم داد در مرزهایمان اتفاقی تهدیدآمیز صورت گیرد. در حال حاضر ضربه سهمگینی به کریدور تروریستی وارد کرده‌ایم اما تشکیل مجدد آن به هیچ‌وجه قابل قبول نخواهد بود. آنجا خط قرمز ماست».