فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر امور خارجه ایران: آمریکا آمادگی مذاکره ندارد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که مذاکره بدون پیش شرط و مبتنی بر احترام متقابل از اصول اساسی سیاست خارجه ایران است اما آمریکا آمادگی لازم را برای مذاکره ندارد.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از خبرگزاری کیودو ژاپن، سه‌شنبه 23 اکتبر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: «ایران زمانی که واشنگتن احترام متقابل را در دستور کار داشته باشد، نسبت به مذاکرات، بدون پیش شرط و کاملا باز برخورد می کند».

  وی افزود: «ما پیش شرطی برای گفت و گو با آمریکا نداریم اما لازمه هر مذاکره ای نه اعتماد بلکه احترام متقابل است».

  ظریف در ادامه توضیح داد: «وقتی دو نفر با یکدیگر گفت و گومی کنند لزوما به هم اعتماد ندارند اما آنها طبیعتا در جریان مذاکرات به یکدیگر احترام می گذارند و این مهم است».

  وی با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران اظهار کرد: «دولت آمریکا به ریاست جمهوری 'دونالد ترامپ' در صورت پایبندی به توافق هسته ای سال 2015 میلادی می توانست مسیر را هموار کند اما به طور غیرقانونی از این توافقنامه در اوایل سال جاری خارج شد و پس از آن هم تحریم ایران را در دستور کار قرار دارد و در هر دو اقدام، غیرقانونی عمل کرده است».

  ترامپ در 8 ماه مه گذشته طی سخنانی در کاخ سفید خروج ایالات متحده آمریکا را از برجام رسما اعلام کرد.

  طرح جامع اقدام مشترک که با عنوان توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، توافقنامه‌ای بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران است که در ژوئیه 2015 بین ایران و گروه 5+1، متشکل از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده به اضافه آلمان به تصویب رسید.

  وزیر امور خارجه ایران بیان کرد: «اگر یک دولت در آمریکا به طور ناگهانی بتواند ثمره دو سال و نیم گفت‌وگو را رها کند این سوال پیش می‌آید که چطور می‌توان به آمریکا در توافقات بین‌المللی که امضا کرده است، اعتماد کرد.

  وی خاطرنشان کرد: «آمریکا به پیمان‌هایی که امضا کرده است ارجی نمی‌نهد و متاسفانه این روشی که واشنگتن در پیش گرفته است اساسا مطلوبیت و ثمربخشی هر گفت‌وگویی را از بین می‌برد».

  ظریف در پاسخ به سوال خبرگزاری کیودو مبنی بر اینکه آیا ایران از توافق هسته‌ای خارج می‌شود و آن را یک گزینه روی میز می‌داند؟ گفت: «تهران به این نکته توجه دارد که منافع و مزایای سیاسی و اقتصادی که بر اساس توافق از آن بهره‌مند می‌شود بیش از هزینه‌هایش باشد».

  وی تصمیم‌گیری ایران را بر اساس ارزیابی از منافع و امنیت ملی خود دانست و تاکید کرد: «فعلا هیچ اقدام و بحثی روی یک زمان بندی مشخص نداشته‌ایم».
  ظریف درباره سوال این خبرگزاری مربوط به «سامانه پولی و مالی مستقل اروپا برای نگهداشتن ایران در برجام» گفت: «هر کاری و تدبیر جدی در این خصوص باید قبل از چهارم نوامبر( 14آبان) انجام و اتخاذ شود».

  لازم به یادآوری است که دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای ضمن انتشار دستورالعمل خروج از برجام، اعلام کرد که اقدامات فوری را برای اجرای تصمیم رئیس‌جمهور به اجرا می‌گذارد. در این بیانیه اعلام شد که تحریم‌ها علیه ایران طی بازه 90 روزه و 180 روزه باز خواهد گشت؛ به طوری‌که در پایان این دو دوره‌ تحریم‌های قابل اجرا به نتیجه کامل برسند.

  ظریف همچنین اظهار کرد: «کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس هم برجام را امضا کرده‌اند و تعهدات و پیشنهادهایی دارند اما جزییات فنی وجود دارد که باید روی آن کار شود و متاسفانه آمریکا به شکل مبالغه آمیزی به دنبال نفوذ غیرقانونی در این فرایند است».

  وزیر خارجه ایران درباره تحریم نفتی این کشور از ماه آینده از سوی آمریکا بیان کرد: «ما در حال حاضر داریم نفت می‌فروشیم و از اقتصاد خود حفاظت می‌کنیم».

  او ابراز اطمینان کرد که ایران می‌تواند بر تحریم‌هایی که آمریکا و متحدانش تحمیل می‌کنند فایق آید و افزود: «بسیاری از کشورها آمادگی خود را برای تجارت با ایران اعلام کرده و نشان داده‌اند».

  کیودو از قول ظریف آورده است علاوه بر این سه کشور اروپایی که به توافق هسته ای اهمیت زیادی می دهند، دیگر کشورها شامل چین، روسیه و ژاپن هم آماده اجرای نقش خود هستند.

  مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا که پیشتر 12 شرط برای مذاکره با ایران وضع کرده در باره جایگزین برجام گفته: «در حالیکه ما از توافق ایران خارج می‌شویم، با متحدین خودمان برای یافتن یک راه حل واقعی، جامع، و پایدار در رابطه با تهدیدات ایران کار خواهیم کرد.

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ نیز درباره بازگشت تحریم‌ها گفته است: «تحریم‌های آمریکا فوراً بازگردانده می‌شود و بر قراردادهای جدید اعمال می‌شود و شرکت‌های خارجی چند ماه برای خروج از ایران فرصت دارند».

  از زمان خروج آمریکا از برجام چندین شرکت بزرگ خارجی از بازار ایران خراج شده و بسیاری از مشتریان از خرید نفت ایران اعلام انصراف کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران