فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری بارزانی پیروز اول انتخابات اقلیم شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق پیروز اول انتخابات شد.

  منابع کرد روز یکشنبه 21 اکتبر 2018 با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی گفتند که احزاب دمکرات، اتحادیه میهنی، حزب تغییر، به ترتیب رتبه‎های اول، دوم و سوم را کسب کردند.

  به گزارش العربیه به نقل از کمیسون اجرای انتخابات اقلیم در اربیل، حزب دمکرات کردستان با کسب 686070 رای به معنای 45 کرسی از 111 کرسی پارلمان اقلیم، رتبه اول را از آن خود کرد.

  طبق گفته کمیسیون انتخابات اقلیم، پس از حزب دمکرات کردستان، اتحادیه میهنی کردستان با کسب 319912 رای یعنی 21 کرسی در رتبه دوم قرار گرفت.

  رتبه سوم را «حزب تغییر» (گوران) با کسب 12 کرسی از آن خود کرد این حزب نسبت به انتخابات قبلی بیش از نیمی از کرسی‌های خود را از دست داد.

  انتخابات پارلمانی کردستان عراق در تاریخ 30 سپتامبر 2018 برگزار شد.

  در این انتخابات جنبش «نسل جدید» (حراک حیل الجدید) که اخیرا در کردستان عراق تاسیس شد توانست 127115 رای یعنی 8 کرسی را از آن خود کند این حزب تازه تاسیس که اغلب از چهرهای جوان تشکیل شده توانست دو کرسی در پارلمان بغداد را نیز از آن خود کند.

  پارلمان کردستان عراق در سه استان دارای 11 کرسی برای اقلیت های قومی و مذهبی است که این یازده کرسی به ترتیب در میان ترکمن‌ها (5 کرسی)، مسیحیان (5 کرسی) و ارمنی‌ها این استان تقسیم شده است.

  نتایج نشان می دهد که حزب دمکرات کردستان عراق به تنهایی می‌تواند، اکثریت را تشکیل دهد و برای تصمیم‌گیری و انتخاب رئیس اقلیم بلامنازع باشد.

  پیشتر حزب تغییر و احزاب اسلامی در این اقلیم بر نتایج انتخابات پارلمانی اعتراض کردند.

  هندرین محمد صالح رئیس کمیسیون انتخابات کردستان عراق، روز یکشنبه اعلام کرد هر کسی حق اعتراض علیه نتایج انتخابات را دارد.

  او گفت:«اعتراض‌ها به دادگاه تجدید نظر در اقلیم کردستان ارسال می‌شود و دادگاه حق حکم در صحت یا سقم آنها را دارد.

  در این انتخابات احزاب دموکرات و اتحادیه میهنی، که برای سه دهه اداره کردستان عراق را در دست داشته‌اند، همچنان دو حزب اصلی و قدرتمند اقلیم کردستان عراق باقی ماندند.

  اولین انتخابات پارلمانی کردستان عراق در سال 1992 برگزار شد.

  گفتنی است که در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، اکثریت(92.7 درصد) رای‌دهندگان به جدایی کامل از عراق رای دادند اما مخالفت دولت مرکزی عراق، آمریکا و کشورهای همسایه باعراق همچون ترکیه و ایران مانع جدایی این اقلیم شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران