.
.
.

یک هیئت با صلاحیت برای بررسی کشته شدن جنرال رازق وارد قندهار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه پنج شنبه 18 اکتبر پس از کشته شدن جنرال رازق فرمانده پولیس قندهار یک نشست فوری نظامی را برگزار کرد و یک هیئت با صلاحیت را به قندهار فرستاد.

اشرف غنی گفته است، یک «هیئت با صلاحیت» تحت رهبری معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی کشور جهت بررسی این حمله و حفظ آرامش در این ولایت به قندهار فرستاده شده است.

در همین حال، پس از کشته شدن جنرال رازق، مقام های ارشد امنیتی افغانستان به نشست خبری ظاهر شدند و کشته شدن جنرال رازق را رسماً تایید کردند.

به گزارش روزنامه هشت صبح افغانستان، اختر ابراهیمی، معاون وزارت امور داخله افغانستان گفته است، مقام‌های محلی زمانی هدف قرار گرفتند که پس از ختم یک نشست امنیتی قصد داشتند سوار چرخبال شوند و محل برگزاری نشست( دفتر والی قندهار) را ترک کنند: « یک تروریست که قبلا آموزش دیده بود به مسوولان امنیتی حمله می‌کند که متاسفانه در این رویداد، جنرال رازق، قمندان امنیه قندهار و عبدالمبین حسین‌خیل، رییس امنیت ملی ولایت قندهار کشته می‌شوند».

به گفته آقای ابراهیمی، در این حمله، زلمی ویسا، والی قندهار و جنرال نبی الهام، فرمانده زون 404 میوند نیز زخمی می‌شوند.

او تایید کرد که این نشست با حضور جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی، روی چگونگی تامین امنیت انتخابات برگزار شده بود. به گفته معین ارشد امنیتی به آقای میلر آسیبی نرسیده و او به کابل برگشته است.

از سویی هم دفتر مطبوعاتی حمایت قاطع نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته در این حمله به جنرال اسکات میلر آسیبی نرسیده است. اما در خبرنامه آمده که دو تن از سربازان امریکایی در این حمله زخمی شده است.

معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، مهاجم را فردی به نام «گلبدین» و یکی از نگهبانان والی قندهار معرفی کرد که به گفته وی، حدود 25 سال سن داشته است. به گفته جنرال اختر ابراهیمی، هدف این مهاجم از بین بردن فرمانده پولیس و رییس امنیت ملی قندهار بوده است. در کنار این‌ها، گزارش شده که یک تصویربردار نیز در جمع کشته شده‌ها است.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفته که در این حمله جنرال رازق و برخی دیگر از مقام‌ها را به قتل رسانده است.

تاکید بر حفظ وضعیت

جنرال شریف یفتلی، رییس ستاد ارتش افغانستان گفته است، وضعیت ولایت قندهار «تحت کنترول» است و نیروهای امنیتی در حال آماده باش قرار گرفته اند.

او افزود، نیروهای کماندو از طریق هوا و از ولایت هلمند به منظور حفظ آرامش به ولایت قندهار رسیده اند.

جنرال یفتلی علاوه کرد: « وضعیت در شهر قندهار آرام و مطمین بوده و تمام مراکز مهم و کلیدی، به شمول قنسولگری‌های که در این ولایت وجود دارند، امنیت در آن‌جاها تامین است».

جنرال یفتلی همچنان با اعزام یک هیئت حکومتی اشاره کرد و گفت که این هیئت موظف خواهد بود که «این حادثه را ریشه یابی کرده، اوضاع را تحت کنترول بیاورند و آرامش را در شهر برگردانند».

واکنش‌ها

عطامحمدنور، والی پشین بلخ و از مسئولان حزب جمعیت اسلامی افغانستان، نسبت به کشته شدن جنرال رازق ابراز تاسف کرده و گفته که او در «پی یک توطیه‌ی ناجوان‌مردانه» کشته شده است.

اقای نور در صفحه فیسبوک‌اش نوشته:« جنرال عبدالرازق نه تنها یک نظامی تمام عیار بود که عامل اساسی امنیت قندهار و حوزه جنوب کشور، محسوب می‌گردید. او از اعضای ارشد ایتلاف ملی بزرگ افغانستان بود که نقش ارزشمندی در ‌تعاملات سیاسی کشور داشت. شهادت جنرال عبدالرازق در یک محل مصئون و تحت شرایط شدید امنیتی نشان می‌دهد که او در نتیجه توطیه حریفانش و مقامات بلندپایه درون حکومت، هدف قرار گرفته است».

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، با ابراز تاثر در پیوند با این رویداد، با نشر پیامی در صفحه فیسبوک‌اش، کشته شدن جنرال رازق را «رویداد جبران‌ناپذیر» خوانده است.

امرالله صالح و رحمت‌الله نبیل، رییسان پیشین امنیت ملی افغانستان نیز از کشته شدن جنرال رازق ابراز تاسف کرده و او را «نماد راستین از شجاعت و وطن‌دوستی» خوانده‌اند.

از سویی هم ناریندرا مودی، نخست وزیر هند این حمله را محکوم کرده و گفته که هند در کنار مردم افغانستان خواهد ماند.

جنرال آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان نیز در صفحه توییترش نوشته که «اردوی پاکستان رویداد قندهار را محکوم می‌کند و از همه ابتکارات برای ختم جنگ در افغانستان حمایت می‌کند».