.
.
.

به دنبال تهدیدهای اسرائیل سازمان ملل از احتمال وقوع جنگی ویرانگر در غزه هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نکولای ملادینوف، فرستاده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه روز جمعه 19 اکتبر از احتمال بروز جنگی جدید و ویرانگر در نوار غزه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ فرانسه، نکولای ملادینوف، طی یک سخنرانی ضمن اشاره به اوضاع در نوار غزه گفت، نوار غزه در حال فروپاشی است و تمامی شاخص‎های انسانی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی آن در حال کاهش است. این منطقه همچنان در لبه پرتگاه جنگی جدید و ویرانگر قرار گرفته است.

فرستاده سازمان ملل در امور خاورمیانه هشدار داد در صورتی که تمامی طرف‌ها گام‌های جدی برای کاهش تنش بر ندارند، این منطقه با تاثیرات فاجعه‌باری مواجه خواهد شد.

از طرفی ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد نیز گفت فلسطینی‌ها بر سر حقوق مشروع خود برای زندگی آزاد از کسی اجازه نخواسته و مذاکره نخواهند کرد.

وی در ادامه گفت:«زندگی آزاد حق طبیعی و مشروع فلسطینی‌ها است و ما دست از مطالبه این حقوق نخواهیم کشید؛ با هیچ طرفی بر سر این حق مذاکره نمی‌کنیم و از هیچ کسی برای استفاده از این حق طبیعی و مشروع اجازه نمی‌گیریم».

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تهدید کرده که اگر اوضاع در مرز اسرائیل با نوار غزه پرتنش شود، دست به اتخاذ اقدامی بی نهایت قوی خواهد زد.

از طرفی فلسطینی‌ها در مرز نوار غزه با اسرائیل نیز خود را برای شرکت در یک جمعه جدیدی از راهپیمایی‌های موسوم به «العوده» (بازگشت به وطن) آماده می‌کنند.

منابع آگاه اعلام کردند گروه‎های فلسطینی و به منظور ندادن بهانه به دست نیروهای اشغالگر که سعی در نظامی کردن و خشونت آمیز کردن راهپیمایی‌های فلسطینیان دارند، به این اتفاق نظر رسیده‌اند که ادامه راهپیمایی‎های باید به صورت مسالمت‌آمیز و بدور از اقدام خشونت آمیز برگزار شود.

این در حالی است که منابع اسرائیلی اعلام کردند یک هیئت از دستگاه اطلاعاتی مصر پیامی را به جنبش حماس مخابره کردهاند که گفته وقوع هر گونه حادثهی غیر عادی در مرز نوار غزه با اسرائیل با واکنش قوی تل آویو مواجه خواهد شد.