.
.
.

موافقت سوریه با سازمان ملل برای ارسال كمک‌های بشردوستانه به اردوگاه الرکبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع مسئول در سازمان‌های امدادرسانی به اردوگاه پناهندگان روز چهارشنبه اعلام کردند، دولت سوریه با پیشنهاد سازمان ملل متحد برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به اردوگاه‎های غیرنظامیان از جمله اردوگاه «الرکبان» در مرز این کشور با اردن موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران نفر از ساکنان این اردوگاه از گرسنگی و بیماری رنج می‌برند و جان بسیاری از آنها تهدید به مرگ شده است.

محاصره ارتش سوریه و منع ورود کمک‌های انسان دوستانه از طریق مرز اردن باعث شد اردوگاه‌های منطقه الركبان، واقع در جنوب شرقی سوریه با کمبود جدی مواد غذایی مواجه شود. این امر هفته گذشته به مرگ ده‌ها نفر منجر شد.

یکی از امدادگران کمپ سازمان ملل در منطقه «الركبان» گفته است که سازمان ملل به آنها خبر داده که می‌توانند کمک‌ها را تحویل کمپ بدهند. پیشتر رژیم سوریه به امدادگران سازمان ملل اجازه ورود به اردوگاه‌های پناهنپان سوری را نمی‌داد.

خبرگزاری رویترز از مرگ 12 تن از پناهنگان اردوگاه «الرکبان» خبر داد این افراد بر اثر بیماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند.
طبق این گزارش این اردوگاه‌ها پناهگاه بیش از 50 هزار غیر نظامی است که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

منطقه الرکبان در «منطقه امن» واقع شده که از سوی نیروهای آمریکایی ایجاد شده است.

رئیس دفتر سازمان ملل متحد در دمشق با تایید این خبر گفت، نهادهای مسئول برای اعزام کاروان‌هایی از کمک‌های انسانی شامل غذا و دارو به اردوگاه «الرکبان» آماده می‌شود.

علی الزعتری، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه با بیان اینکه اوضاع در داخل اردوگاه الرکبان غیر قابل تحمل و بسیار بغرنج است گفت، امدادرسان سازمان ملل با هماهنگی هلال احمر سوریه در روزهای آینده به اردوگاه خواهند رسید.

سازمان‌های امدادرسانی اعلام کردند که با رایزنی‌های مقامات سازمان ملل با مقامات محلی سوری، با دستور دمشق محاصره این منطقه در روز 25 اکتبر شکسته شد و کمک‌های انسان دوستانه سازمان ملل به این اردوگاه ها تحویل داده می‌شود.

عقبه العبدالله، یکی از امدادگران حاضر در اردوگاه می گوید: «سازمان ملل به ما خبر داده که می توانند کمک ها را تحویل اردوگاه بدهند. در گذشته هم بارها به ما قول داده بودند اما هر بار خبر دادند که موفق نشدند کمک ها را تحویل دهند چون رژیم اسد به آن ها اجازه نداد که ماموریت را به پایان برسانند. امیدواریم این بار واقعی باشد.

هشدار یونیسف سازمان ملل متحد

صندوق کودکان سازمان ملل «یونیسف» هفته پیش هشدار داده بود که بدون این کمک ها جان هزاران کودک در اردوگاه ها به خطر می افتد.

یکی از منابع ارشد سازمان ملل متحد به خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات آمریکایی مرتب به مسکو فشار می‌آورند تا با سوریه به عنوان هم پیمان خود مذاکره کرده و دمشق را متقاعد کند که اجازه ارسال و تحویل کمک‌های این سازمان را به اردوگاه آورگان بگیرد.»

در سه سال گذشته ده ها هزار غیرنظامی سوری از مناطق تحت کنترل داعش که مدام هدف حمله های هوایی روسیه و ائتلاف آمریکایی بود فرار کردند.

دمشق همواره نسبت به تشکیل مناطق امن توسط ایالات متحده و ترکیه اعتراض کرده و معتقد است که سربازان آمریکایی این مناطق امن را به هدف حمایت مخالفان ایجاد کرده‌اند.