.
.
.

دی‌مستورا ماه نوامبر از نمایندگی سازمان ملل متحد در امور سوریه کناره‌گیری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، چهارشنبه 17 اکتبر در سخنانی در شورای امنیت گفت که پایان ماه نوامبر آینده، از سمتش کناره‌گیری خواهد کرد؛ بدین ترتیب او چهار سال و چهار ماه در این سمت فعالیت کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دی‌مستورا افزود که هفته آینده به دعوت مقام‌های نظام سوریه به منظور بحث بر سر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی جدید، به دمشق خواهد رفت.

نماینده سازمان ملل متحد گفت که با وجود دستاوردهای بشار اسد، راه‌حل سیاسی هم‌چنان مهم‌ترین گزینه برای خروج از بحران سوریه است. او تاکید کرد: «جایگزین راه‌حل سیاسی تنها دستاورد نظامی بدون صلح دائم خواهد بود».

دی‌مستورا از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در 7 سال پیش، بیشترین زمان را در سمت فرستاده سازمان ملل متحد در امور این کشور در میان دیگر فرستاده‌ها گذراند. او جانشین کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و اخضر ابراهیمی دیپلماتیک الجزایری در این سمت شد که به دلیل انسداد سیاسی کناره‌گیری کرده بودند.

هرکس جانشین دی‌مستورا شود، ماموریت دشواری در مذاکرات سیاسی خواهد داشت. غرب با تاکید بر ضرورت ایفای نقش در بازسازی سوریه، خواستار تشویق پناهجویان سوری در اروپا و خاورمیانه برای بازگشت به کشورشان است.

دی‌مستورا با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی که آیا از ایجاد راه‌حلی سیاسی ناامید است؟ گفت: «در سیاست یک ماه می‌تواند ارزش یک قرن را داشته باشد... من همیشه امیدوارم».