فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر راه و شهرسازی ایران: تیر تحریم‌ها اول به صنعت هوانوردی می‌خورد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرد از یک سو صنعت هوانوردی در مقابل فناوری‌های جهانی قرار دارد و باید خود را به روز نگه دارد و از سوی دیگر اولین تیر تحریم‌ها به صنعت هوانوردی اصابت می‌کند بنابراین اداره این صنعت بسیار سخت است.

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، سه شنبه 16 اکتبر، ‌عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در مراسم افتتاح 10 پروژه ارتقای خدمات فرودگاهی به ارزش 270 میلیارد تومان در فرودگاه مهرآباد گفت: صنعت هوانوردی یکی از سخت‌ترین صنایع شقوق حمل و نقل است. در برنامه ششم توسعه صدها پروژه تصویب شده است اما باید دید این پروژه‌ها در نهایت منجر به رفاه مردم می‌شود یا خیر.

  وی با بیان اینکه متاسفانه این صنعت پروژه‌زده است اظهار کرد: متاسفانه در هدایت، سرمایه‌های پروژه‌محوری داریم در حالی که باید به کارآمدی‌ها توجه کنیم. اجرای این همه پروژه متفرقه نمی‌تواند کارایی داشته باشد.

  آخوندی با اشاره به تعدد پروژه‌های عمرانی در کشور گفت: باید دید این پروژه‌ها باعث افزایش رفاه مردم می‌شود یا خیر.

  وی با بیان اینکه معتقد است موضوع مهم نیروی انسانی است و بدون نیروی انسانی نمی‌توان از پروژه‌ها بهره‌مند شد خاطرنشان کرد: در بازدیدها دریافتم که در این صنعت از نیروهای داخلی استفاده می‌شود و متخصصان از سراسر کشور در این حوزه فعال هستند.

  در پی امضای برجام و لغو تحریم‌های صنعت هوایی، فرصت مناسبی برای بازسازی ناوگان فرسوده ایران فراهم شد. به گفته کارشناسان، ایران برای نوسازی ناوگان خود به 400 هواپیمای جدید نیاز دارد. از 250 فروند هواپیمای مسافری کشور در حال حاضر بیش از 100 هواپیما از رده خارج‌ شده‌ است.

  بیش از 30 سال تحریم اعمال شده بر صنعت هوایی ایران این امر سبب فرسودگی ناوگان هوایی کشور شده است؛ به‌گونه‌ای که در حال حاضر متوسط سن هواپیماهای فعال بیش از 20 سال است. بر این اساس، دولت یازدهم در یکی از نخستین گام‌های خود برای نوسازی ناوگان هوایی، قراردادی را برای خرید هواپیمای جدید با ایرباس در دستور کار خود داشت که با خروج امریکا از برجام اجرای آن ناقص ماند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران