فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • با وجود شکست؛ داعش همچنان جنگجویان خارجی را به سوریه جذب می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژنرال جو دنفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سه‌شنبه 16 اکتبر گفت که با وجود شکست داعش و کاهش شدید مناطق تحت کنترلش، جنگجویان خارجی هم‌چنان برای پیوستن به این گروه، به سوریه می‌روند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، دنفورد گفت با وجود کاهش شدید وسعت مناطق تحت تصرف داعش، اما هواداران این گروه هم‌چنان از راه مرزهای ترکیه وارد سوریه می‌شوند.

  او میانگین این افراد را ماهانه حدود 100 تن اعلام کرد.

  دنفورد البته افزود که این میزان هم شاهد کاهش شدید بود چرا که سه سال پیش، میانگین افرادی که برای پیوستن به داعش وارد سوریه می‌شدند، حدود 1500 تن بود.

  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا خاطرنشان کرد: «ادامه پیوستن افراد به داعش، توان این گروه تندرو را در جذف نیرو نشان می‌دهد».

  او که در افتتاحیه کنفرانسی درباره مقابله با تندروی خشن در واشینگتن سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ادامه ورود جنگجویان خارجی و توان تحرک بخشی به منابع ایدئولوژیک، زمینه فعالیت را برای این گروه‌ها فراهم می‌کند».

  دن فرود گفت: «نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک، هم‌چنان 700 تن از جنگجویان داعش از 40 کشور را در اسارت خود دارند. بازگردادن این جنگجویان به کشورهایشان برای محاکمه، به خاطر برخی از ملاحظات سیاسی و نبود توافقی بر سر سامانه‌های قانونی، به تعویق افتاد».

  او ادامه داد: «به طور مثال بریتانیا، از تحویل گرفتن دو تن از شهروندانش که عضو هسته اعدم‌های بیتلز گروه داعش هستند، امتناع کرد».
  این هسته مسئول ربودن، شکنجه و سر بریدن شماری از خارجی‌ها بود که برخی از آن‌ها خبرنگار هستند. لندن از این دو سلب تابعیت کرد و گفت که نمی‌خواهد آن‌ها را به بریتانیا باز گرداند.

  از سویی آمریکا یکی از شهروندانش را برای محاکمه تحویل گرفت، اما هنوز سرنوشت دیگرانی که گفته می‌شود در سوریه یا عراق در زندان هستند، مشخص نشده است.

  دنفورد گفت که عدم تعامل درست با جنگجویان خارجی که دستگیر شده‌اند، پایان دادن به ایدئولوژی داعش را دشوار می‌کند. او افزود: «عامل تعیین کننده، چگونگی بازداشت، محاکمه، پایان دادن به تندروی جنگجویان خارجی و باز پروری آن‌ها است».


  تبلیغات