.
.
.

ساعت اپل خاشقجی مچ رسانه‌های ترکیه را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از روز سه‌شنبه هفته گذشته که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ناپدید شد، رسانه‌های ترکیه در حال انتشار اخبار جعلی در این زمینه هستند؛ اخباری که در آخرین مورد، ساعت هوشمند اپل دروغین بودن آنها را فاش کرد.

روزنامه «صباح» ترکیه گزارش کرد: «ساعت اپل جمال خاشقجی صدای بازجویی، شکنجه و قتل او در داخل کنسولگری سعودی را ضبط و به تلفن همراهش که در نزد نامزدش خدیجه در بیرون کنسولگری بود، ارسال کرد.»

به ادعای این روزنامه قاتلان ادعایی خاشقجی پس از آنکه متوجه ساعت اپل او شدند، آن را با اثر انگشتش باز کرده و برخی از فایل‌های صوتی را حذف کردند.

یک کارشناس شرکت اپل در گفتگو با شبکه CNN این ادعاها را رد کرد و گفت که ساعت اپل نه امکان ضبط و ارسال فایل‌های صوتی دارد و نه قفل اثر انگشت.

از سوی دیگر جان باکووسکی تحلیلگر امور تکنولوژی در وبگاه «باز فید نیوز» نیز اخبار جعلی روزنامه صباح را به چالش کشید و با تشریح فنی کارکرد ساعت اپل نشان داد آنچه این روزنامه گزارش کرده، دروغی بیش نیست.

باکووسکی در توئیتر نوشت: «ساعت اپل باید گذرواژه شبکه وای‌فای کنسولگری را دریافت می‌کرد تا به اینترنت وصل شود و این موضوع درباره خاشقجی که رسانه‌ها می‌گویند تحت تهدید بود، ممکن نیست. نامزد خاشقجی نیز که ادعا کرده تلفن او را در اختیار داشته، باید به همین شبکه وای‌فای متصل می‌شده و همان گذرواژه را استفاده می‌کرده تا ارتباط بین ساعت و تلفن همراه ممکن شود. برای اینکه ساعت و تلفن به همدیگر وصل شوند نباید فاصله آنها از یکدیگر بیش از 30 متر باشد.»

این تحلیلگر امور تکنولوژی در ادامه گفت: «درباره برنامه ضبط صدا نیز باید گفت که این برنامه باید روی تلفن نصب شده باشد، نه روی ساعت. ساعت اپل نیز با اثر انگشت باز و بسته نمی‌شود.»

جان باکووسکی تاکید کرد که سناریوی مطرح شده غیرممکن است که رخ داده باشد.


مقامات ترکیه تا کنون هیچ‌گونه شواهد و دلایلی برای ادعاهای مطرح شده ارائه نکرده‌اند. همزمان کارگروه مشترک سعودی و ترکی در حال فعالیت برای مشخص شدن سرنوشت شهروند سعودی ناپدید شده در ترکیه است.

از سوی دیگر سعودی ادعاها مبنی بر صدور فرمانی برای قتل خاشقجی را تکذیب و محکوم کرد. شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور پادشاهی عربی سعودی شامگاه جمعه 12 اکتبر اتهام‌های مطرح شده در بعضی از رسانه‌ها علیه کشورش را بی اساس و ناروای خوانده و آن را تکذیب کرد. وی حمله به دولت و ملت پادشاهی عربی سعودی در پی حادثه ناپدید شدن جمال خاشقجی، را محکوم کرد. وزیر کشور سعودی ادعاهای بی اساس مطرح شده مبنی وجود فرمانی برای قتل جمال خاشقجی، شهروند سعودی ناپدید شده را دروغ پردازی علیه کشورش دانسته که همواره به اصول، آداب و ارزش‌های خود در رعایت نظم و قوانین، عرف‌ها و منشورهای بین‌المللی پایبند است.

وی در ادامه با اشاره به همکاری « با برادران در ترکیه از طریق کمیته تحقیق مشترک و دیگر کانال‌های رسمی» بر اهمیت نقش رسانه‌ها در نشر حقایق و عدم تاثیرگذاری بر روند تحقیقات و رسیدگی‌های قضایی تاکید کرد.