.
.
.

یک استاد دانشگاه ترک روایت آنکارا درباره ناپدید شدن خاشقجی را اینگونه به چالش کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک استاد دانشگاه و نویسنده ترک به نام «ایمری اوزلو» شواهدی ارائه کرد که روایت‌های امنیتی درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی را به چالش کشیده و فرضیه‌های کشته شدن خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول یا هر جای دیگر را رد کرد.

ایمری اوزلو با انتشار تصاویری در صفحه توئیتر خود، گفت که می‌کوشد مشکلات و اشتباهات اساسی در تحقیقات امنیتی پلیس ترکیه در این زمینه را شرح دهد؛ مشکلات و اشتباهاتی که سبب به تایید نرسیدن نظریه قتل می‌شود.


او در صفحه توئیترش نوشت که بنابر اعلام پلیس، تیم امنیتی -ادعایی- سعودی در ساعات اولیه صبح به استانبول رسیده و به هتل مووینبک رفته و از آنجا راهی کنسولگری سعودی شده تا عملیات قتل را انجام دهد. او افزود که پلیس تنها تصاویری از هتل و سفارت را نشان داده و در سوی مقابل هیچ تصویری از خیابان وجود ندارد.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: «به این نتیجه رسیدم که فاصله بین هتل و کنسولگری 650 متر است و چهار بانک در خیابان وجود دارد که هر کدام دوربین‌های امنیتی دارند. پلیس هیچ تصویری از این دوربین‌ها که نشان دهد تیم سعودی واقعا از هتل به کنسولگری رفته باشد، ارائه نکرد.»


اوزلو توضیح داد: «علاوه بر دوربین‌های چهار بانک، نقشه‌های گوگل استریت نیز نشان می‌دهد حداقل دو دوربین امنیتی در خیابان وجود دارد. یکی در ورودی پارک و دیگری در ورودی کنسولگری. این موضوع نشان می‌دهد در یک فاصله 650 متری حداقل 7 دوربین وجود دارد.»


او گفت که وجود این تعداد دوربین در این مسافت اندک، ضبط و رصد هر گونه حرکت در هر اینچ این محدوده را ممکن می‌کند با این حال نهادهای اطلاعاتی ترکیه تصاویری حرکت این گروه ادعایی به کنسولگری را ارائه نکرده‌اند.

ایمری اوزلو در صفحه تویئترش نوشت: «چرا» و افزود: «آنها باید این موضوع را ارائه کنند تا [ادعاهایشان] قانع‌کننده باشد.»


این استاد دانشگاه و نویسنده ترک در پایان مجموعه توئیت‌هایش نوشت: «بار دیگر... من ادعایی درباره آنچه رخ داد، ارائه نمی‌کنم تنها به شیوه انتقادی شواهد موجود در رسانه‌ها را نقد می‌کنم و امیدوارم این امر به آنها که می‌خواهند بفهمند چه چیزی در حال رخ دادن است، کمک کند.»