.
.
.

مشاور اردوغان: روایت‌ها درباره خاشقجی «تیری در تاریکی رها کردن» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یاسین اکتای مشاور رییس حزب عدالت و توسعه حاکم در ترکیه، سناریوهای مطرح شده و هر آن چه که میتوان درباره سرنوشت خاشقجی متصور شد را مانند «تیری در تاریکی رها کردن» دانست.

به گزارش العربیه یاسین اکتای مشاور رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پنجشنبه 11 اکتبر در روزنامه "ینی شفق" ترکیه نوشت، حمله به سعودی به دلیل این مسأله مبهم، معنایی ندارد.

او در ادامه توضیح داد که می‌توان سیناریوهای خیالی بی‌نهایتی برای حادثه ناپدید شدن خاشقجی متصور شد اما دیری نخواهد پایید که هر کدام از این سناریوها می‌تواند به تیری در تاریکی رها کردن، تبدیل شود.

او همچنین افزود، «در واکنش به حادثه ناپدید شدن خاشقجی بی‌معنی است که خشم را بر سر سعودی بریزیم، زیرا که ترکیه و سعودی دارای سرنوشت مشترکی هستند و به یکدیگر نیاز دارند».

از سوی دیگر این مقام ترکیه‌ای ضمن اشاره به اینکه «از مهمترین مواضع خاشقجی تاکید او بر سرنوشت‌ساز بودن روابط سعودی و ترکیه و اهمیت توسعه آن است»، ابراز داشت که هرگونه پرس و جو درباره سرنوشت خاشقجی نیز به معنی نفرت از سعودی نیست.

شایان ذکر است یونس اکتای پیشتر در اظهارات رسانه‌ای سابق خود گفته بود آنکارا در پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی سعودی را متهم نکرده است.

این مقام ترک پیشتر در مصاحبه‌های تلویزیونی خود در روز دوشنبه به احتمال وجود توطئه‌ای برای به هم زدن روابط بین سعودی و ترکیه و یا احتمال دست داشتن طرفی ثالث یا افرادی که به «دولت در سایه» معروف هستند، در ربودن خاشقجی، اشاره کرد.

یاسین اکتای ضمن رد شایعه‌های مطرح شده درباره حادثه ناپدید شدن خاشقجی گفت: «آنچه در خبرگزاری رویترز درباره قتل او منشر شده بیانیه‌ای رسمی نیست».

مشاور رییس‌جمهوری ترکیه همچنین ضمن تاکید بر عمق روابط تاریخی و ریشه‌دار ترکیه با سعودی، ابراز امیدواری کرد این روابط تحت تاثیر حادثه اخیر قرار نگیرند.