فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس پارلمان عراق: ترکیه با افزایش سهم آب برای عراق موافقت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، روز چهارشنبه، 11 اکتبر 2018، گفت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با افزایش سهم آبهای عراق که سرچشمه آن در ترکیه است، موافقت کرد.

  الحلبوسی روز سه شنبه با رجب طیب اردوغان در ترکیه دیدار کرد، او پس از دیداری که با رئیس جمهوری داشت گفت، ترکیه با درخواست افزایش سهمیه آب عراق به منظور تامین آب ورودی به همه استان های عراق، از جمله بصره، موافقت کرد.

  در ماه‌های گذشته مشکل کمبود آب در عراق باعث اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای جنوب این کشور به ویژه در بصره شد.

  عراقی می گویند کمبود آب در کشورشان از آب‌گیری سد «ایلیسو» ترکیه بر روی رود دجله ناشی می شود.

  کاهش محسوس آب رودخانه دجله در عراق طی چند ماه گذشته موجی از نگرانی‌ها را میان مردم و مسئولان این کشور بوجود آورده است.

  این نگرانی‌ها که با اغاز اعتراضات گسترده مردم جنوب همراه بود، مقامات عراقی را به واکنش برای یافتن راه حلی برای این معضل واداشت.

  کارشناسان عراقی می‌گویند علاوه بر احداث سدهایی در ترکیه و ایران در مسیر روحادخانه‌هایی که به عراق می ریزند، کاهش باران در نقاط زیادی از جهان یکی از مشکلات کمبود آب در اين كشور به شمار می رود.

  در همین حال مقامات و رهبران سیاسی عراقی پس از کم شدن آب دجله در بیانیه‌هایی جداگانه از دولت خواستند که هرچه سریعتر تماس‌های دیپلماتیک خود را با آنکارا برای حل معضل آب بین دو کشور آغاز کند و اهمیت تماس با نهادهای بین‌المللی برای اعمال فشار بر ترکیه در این زمینه را نادیده نگیرد.

  عراقی‌ها علاوه بر اعتراض به ترکیه به ایران نیز اعتراض و می‌گویند ایران نیز آب عراق را قطع کرده است.

  حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق سال گذشته در نشست خبری با تاکید بر اینکه آب کشاورزی و شرب را برای شهروندان خود تامین خواهد کرد گفت: «برای تضمین دستیابی به سهم آبی عراق با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای گفت‌وگوهایی داریم».

  مقامات عراقی می گویند به دلیل قطع آب از سوی ایران و ترکیه با مرحله سختی مواجه شده است. ایران مقدار زیادی از آب شور ناشی از زهکشی طرح‌های کاشت نیشکر را در رودخانه کارون و کرخه می‌ریزد که این دو رودخانه به شط العرب می‌ریزد و در نتیجه باعث شوری آب بصره می‌شود.

  گفتنی است که عراق با ایران و ترکیه روابط تجاری بسیار گسترده‎ای دارد.طبق گزارش رسمی وزارت برنامه ریزی عراق، حجم تبادلات تجاری بین عراق و ترکیه در سال گذشته بیش از 10 میلیارد دلاربوده و این کشور یکی از مهمترین طرف‌های تجاری آنکارا به شمار می رود.

  عراق با ایران نیز دارای روابط تجاری در سطح گسترده ای است. به گزارش اقتصادنیوز، یحیی آل اسحاق مسئول اتاق بازرگانی ایران گفته است حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق سالانه 12 میلیارد دلار است که قرار بر این شده در سال جاری به 20 میلیارد دلار نیز افزایش یابد. به طور حتم چنین صحبت‌های سیاسی خللی در مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و عراق ایجاد نمی‌کند و آینده اقتصادی دو کشور روشن است.

  عراق با داشتن چنین روابط عمیقی با این دو همسایه می‌خواهد مسئله آب‌های خود را از طریق گفتگو با آنکارا و تهران و از راه توافق حل کند و سفر اخیر رئیس پارلمان جدید عراق به ترکیه در همین راستا صورت گرفته است.

  تبلیغات