فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تشکیل کارگروه مشترک سعودی ترکی برای تحقیق درباره ناپدید شدن خاشقجی

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ریاست‌جمهوری ترکیه روز پنج‌شنبه 11 اکتبر 2018 اعلام کرد ریاض و آنکارا به پیشنهاد سعودی تصمیم گرفته‌اند کارگروه مشترکی برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقجی تشکیل دهند.

  ابراهیم قالن، سخنگوی ریاست‎‌جمهوری ترکیه روز پنج‌شنبه خبر تشکیل این کارگروه مشترک را اعلام کرد. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی روز سه‌شنبه هفته گذشته ناپدید شد.

  قالن گفت که به پیشنهاد سعودی، تصمیم گرفته شد یک کارگروه مشترک برای بررسی همه جوانب حادثه ناپدید شدن خاشقجی تشکیل شود.

  از زمان اعلام خبر ناپدید شدن این روزنامه‌نگار سعودی، رسانه‌های قطری به نقل از منابع ناشناس روایت‌های دروغین متعددی منتشر کردند و از خبر ناپدید شدن یک انسان، به عنوان فرصتی برای تسویه سوء استفاده‌های سیاسی به بدترین شکل ممکن، استفاده کردند. این موضوع به نحوی بود که تصویر گردشگران عادی سعودی را نیز در فرودگاه ترکیه تحت تاثیر قرار داد.

  رسانه‌های قطری و ترک داستان جدیدی درباره یک گروه هواپیمای خصوصی سعودی ساخته و پرداخته کردند و درباره آن داستان‌سرایی‌ها کرده و آن را به ناپدید شدن خاشقجی در استانبول مرتبط کردند ولی بعدا مشخص شد همه این داستان‌ها نه به گروه هواپیمای خصوصی ادعا شده که به چند گردشگر عادی سعودی حاضر در فرودگاه ارتباط دارد.

  مقامات امنیتی رسمی ترکیه روز سه‌شنبه 9 اکتبر اعلام کرد که هواپیمای خصوصی سعودی قبل از ترک فرودگاه به دقت بازرسی شده و درون آن هیچ چیزی غیرطبیعی یا چیزی که به خاشقجی ارتباط داشته باشد، پیدا نشده است.

  در همین زمینه نیز تصاویری که ادعا شد به نیروهای امنیتی که با یک هواپیمای خصوصی به ترکیه آمده‌اند، مرتبط است، نشان داد آنها مسافران عادی در فرودگاه شلوغ استانبول بوده‌اند. سالن پرواز هواپیماهای خصوصی نیز صف مسافران ندارد. در تصاویر به وضوح دیده می‌شود مردی وارد فرودگاه شده و در پشت سر او همسرش حضور دارد و آنها مسافرانی عادی بوده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران