.
.
.

مصوبه جدید پارلمان تونس: تبعیض نژادی جرم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان تونس شامگاه سه‌شنبه 9 اکتبر، قانونی تصویب کرد که برپایه آن «تبعیض نژادی» با تمام انواعش جرم شناخته می‌شود؛ اقدامی که در راستای توقف تعرض‌های صورت گرفته در این زمینه به ویژه علیه آفریقایی‌های رنگین پوست مقیم در تونس صورت می‌گیرد.

125 نماینده به این لایحه، رای مثبت و 5 نماینده دیگر، رای ممتنع دادند، در حالی که تنها یک نماینده با این لایحه مخالفت کرد. بدین ترتیب تونس دومین کشور پس از آفریقای جنوبی در قاره آفریقا است که قانونی برای مبارزه با نژاد پرستی تصویب می‌کند.

برپایه این قانونی که هدف از آن، ایجاد برابری میان همه افراد و تضمین حقوق قربانیان نژاد پرستی است، «هرگونه تبعیض، استثنا، مانع تراشی یا امتیاز دهی برپایه نژاد، رنگ، نسب و دیگر موارد مشابه، نژاد پرستی به شمار می‌آید».

این قانون به قربانیان نژاد پرستی حق درمان روانی و اجتماعی و همچنین حمایت قانونی می‌دهد. آن‌ها همچنین غرامت قضایی عادلانه و مناسب دریافت می‌کنند به گونه‌ای که «عاملان نژاد پرستی و محرکان نفرت پراکنی، احکامی قضایی تا 3 سال زندان به علاوه جریمه مالی دریافت می‌کنند»؛ همچنین قانون روند قضایی در این پرونده‌ها را مشخص کرده است.