.
.
.

النصره نیز اسلحه سنگین خود را از منطقه حایل در ادلب خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منطقه حایل در استان ادلب، تقریبا خالی از اسلحه سنگین شد، به ویژه پس از آن‌که گروه «هیئت تحریر الشام» (النصره سابق) اقدام به خارج کردن بخش بزرگی از اسلحه سنگین خود از این منطقه کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه 9 اکتبر دیدبان حقوق بشر سوریه، این رویداد شامگاه پایان ضرب‌الاجل مشخص شده در توافق روسیه_ترکیه برای خارج شدن اسلحه سنگین از منطقه حایل روی داد.

برپایه توافقی درباره ادلب میان روسیه و ترکیه که ماه گذشته در سوچی میان روسای‌جمهوری دو کشور منعقد شد، مقرر شد منطقه‌ای حایل خالی از اسلحه سنگین تا تاریخ 10 اکتبر، ایجاد شود. این منطقه شامل اطراف استان ادلب و بخش‌هایی از استان‌های هم‌جوار می‌شود که در کنترل مخالفان قرار دارد و در مناطق مماس با محل حضور نیروهای نظام سوریه مماس است.

منطقه حایل شبه تخلیه شده

در همین راستا، دیدبان حقوق بشر سوریه تاکید کرد که «منطقه حایل، در آستانه ضرب‌الاجل تعیین شده، تقریبا از اسلحه سنگین تخلیه شد».
آن‌گونه که خبرگزاری آناتولی گزارش داد، گروه‌های اپوزیسیون نزدیک به ترکیه، دوشنبه خارج کردن اسلحه سنگین خود را تکمیل کردند.
از سویی «هیئت تحریر الشام» (النصره سابق)، راه گروه‌های اپوزیسیون رفت و شبانه در اقدامی اعلام نشده، خارج کردن اسلحه سنگین خود را از منطقه حایل آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این باره گفت: «اکثر اسلحه سنگین، از منطقه حایل خارج شده است».

ادلب
ادلب

«هیئت تحریر الشام» (النصره سابق) که با شماری دیگر از گروه‌های «تندرو» حدود دو سوم از منطقه حایل را کنترل می‌کند، موضعی درباره توافق روسیه-ترکیه اعلام نکرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه احتمال داده است که گروه «هیئت تحریر الشام» اقدام به صدور بیانیه‌ای برای تایید خبر خارج کردن اسلحه سنگین خود از منطقه حایل نکند.

دیدبان تاکید کرد: «تمام گروه‌های اپوزیسیون و تندرو، نمی‌توانند متحمل نتایج احتمالی اجرا نکردن بندهای توافق شوند». این توافق ادلب و مناطق اطراف آن را از حمله گسترده نظامی نیروهای نظام سوریه و متحدانش، تا حدود زیادی دور کرد.

توافق موقت یا دائم؟

در مقابل یک منبع محلی نزدیک به «هیئت تحریر الشام» به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه طرف‌ها با ناخرسندی مجبور به موافقت با توافق شدند تا اهالی پس از سال‌های طولانی رنج ناشی از وحشیت نظام و متحدانش، مقدادی از آرامش و امنیت برخوردار شوند».

او تاکید کرد: «اقدام هیئت تحریر الشام در خارج کردن اسلحه سنگین خود پس از آن روی داد «که ترکیه تضمین کرد نظام یا ایران، قصد نقض توافق را ندارند و حضور نیروهای ترکیه و پایگاه‌های نظارتی‌اش، مانع هرگونه اقدام نظامی خواهد شد».

این در حالی است که نظام سوریه بارها تاکید کرد که توافق ادلب «موقت» است. بشار اسد رئیس نظام سوریه هم گفته که نبرد ادلب «عقب افتاده و لغو نشه است». او افزود که استان ادلب «دیر یا زود به آغوش کشور باز خواهد گشت». برخی مقام‌های روس هم توافق را «موقت» دانستند.

ادلب
ادلب