.
.
.

کشورهای غربی و منطقه‌ای: ابتدا انتقال سیاسی در سوریه و سپس کمک به بازسازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای امور خارجه کشورهای غربی و منطقه‌ای، با کمک رسانی برای بازسازی سوریه را پیش از آغاز روند سیاسی در این کشور زیر نظر سازمان ملل متحد به منظور محقق شدن انتقال سیاسی فراگیر و حقیقی، مخالفت کردند.

به نوشته شماره روز دوشنبه 8 اکتبر روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، این موضع در اسناد ارسال شده از سوی وزرای امور خارجه کشورهای یاری رسان، اعلام شده است. از جمله این اسناد، نامه‌هایی است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد فرستاده است. برخی دیگر از نامه‌نگاری‌ها و یادداشت‌های در سازمان ملل متحد نیز، پایبندی به عدم تعامل با کسانی را نشان می‌دهد که در «جنایت‌های جنگی» دست داشتند.

یک سند اروپایی هم تاکید می‌کند که سازمان ملل متحد پس از انتقال سیاسی فراگیر در سوریه که حاصل مذاکرات میان طرف‌های سوری است، آماده تسهیل روند باز سازی خواهد بود.

این در حالی است که تا دو روز دیگر، ضرب الاجلی که توافق میان روسیه و ترکیه برای خارج شدن اسلحه گروه‌های مخالف از منطقه حایل در استان ادلب سوریه تعیین کرده، به پایان می‌رسد.

در این باره، دیدبان حقوق بشر سوریه، از وجود چند دستگی در موضع مخالفان مسلح خبر داد. بنا بر این گزارش، برخی گروه‌های مسلح، تونل‌هایی برای مخفی کردن اسلحه سنگین خود ایجاد کردند. برخی دیگر از گروه‌های مسلح اما، خارج کردن اسلحه سنگین خود را از «منطقه حایل خالی از سلاح» در ادلب اعلام کردند.

توافق ترکیه و روسیه بر سر ادلب تا کنون باعث آتش بس در این منطقه شده است. استان ادلب بزرگترین منطقه‌ای است که همچنان در کنترل مخالفان قرار دارد. دولت سوریه تلاش می‌کند این منطقه را به کنترل خود درآورد.

در حالی که دولت سوریه و متحدانش خود را برای حمله فراگیر به استان ادلب آماده می‌کردند، سازمان‌های بین‌المللی از وقوع «فاجعه انسانی» در این استان در صورت روی دادن عملیات نظامی هشدار دادند. در نهایت توافق ترکیه و روسیه، حمله فراگیر نظامی به ادلب را به حال تعلیق در آورد.