.
.
.

نماینده ایزدی‌: اعطای جايزه صلح نوبل به نادیا مراد پیروزی براى عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صائب خدر، نماینده اقلیت قومی-مذهبی ایزدی‌ در پارلمان عراق در مصاحبه با العربیه گفت، اعطای جایزه صلح نوبل به «نادیا مراد» پیروزی بزرگی برای عراق است که با گذار از دروازه سنجار تحقق یافت.

این نماینده ایزدی، نادیا مراد را زنی شجاع، جسور و صریح برشمرد که توانسته است همه دردهای نهفته و ناگفتنی‌ها در باره جنایتی که در حق این اقلیت صورت گرفت را به وضوح در نهادهای بین‌المللی مطرح کند.

صائب خدر در پاسخ به این سئوال که جایزه صلح نوبل نادیه محمود چه مفهومی برای شما دارد، گفت: «این جایزه به مثابه پیروزی بزرگی در چارچوب فراخوان جامعه بین‌المللی برای مبارزه با آزارهای جنسی، تجاوز و تجارت انسان به شمار می‌رود. پیروزی نادیا مراد، پیروزی «قربانی شجاع» در این قضیه است. پیروزی نادیه امید بزرگی به جامعه ایزدی‌ها بخشید، امیدوارم این پیروزی بر همه جامعه عراق تاثیری مثبت بگذارد. پیروزی نادیه پیروزی همه بانوان عراقی در برابر آزارهای جنسی، تجاوز و تعدی و در واقع پیروزی عراق اما با عبور از دروازه سنجار است».

نماینده ایزدی‌ها در پارلمان عراق گفت: «نادیا که در روستای کوچک «کوجو» بزرگ شده با امکانات بسیار ضعیف خود توانست رنج، مشقت و مظلومیت ایزدی‌ها را به جامعه جهانی برساند و مسئله این مردم را بین‌المللی کند، او در پارلمان‌ها حاضر شد و از رنج و مشقت خود و هم‌کیش و هم‌قوم خویش سخن گفت. او شجاع، جسور و بسیار آشکار مسائل را مطرح کرد و به همین دلیل در رساندن پیام مظلومیت ایزدی‌ها پیروز شد».

او افزود: «اکنون پس از آنکه نادیا مراد توانست همه رنج‌ها و مشقت‌ها را برای جامعه بین‌المللی بازگو کند، ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که اول به عراق کمک کند تا از بحران ناشی از مشکلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی عبور کرده، سپس راهکاری برای آزادی زنان ایزدی‌ که تا این لحظه در اسارت داعش هستند تلاش کند».

نماینده ایزدی‌ها گفت از دولت جدید عراق می‌خواهم که سنجار و مناطق آن را از نزاع بین اقلیم کردستان و مرکز دور نگه دارد چون این نزاع‌ها و درگیری‌ها باعث از بین رفتن امنیت در منطقه و در نتیجه عدم بازگشت آوارگان ایزدی به مناطق‌شان خواهد شد.

وی از پارلمان عراق خواست تا قانونی را تصویب کند که به موجب آن تمام کسانی که در ارتکاب جنایت علیه ایزدی‌ها دست داشتند محاکمه شوند.

داعش بعد از اشغال روستای کوجو در عراق، بسیاری از اهالی و از جمله مادر و شش برادر نادیا را به قتل رساند. نادیا بعد از کشته شدن مادر و شش برادرش توسط داعش ربوده شد و در مدت اسارتش مورد انواع شکنجه و آزار از جمله تجاوز جنسی قرار گرفت. نادیا توانست بعد از مدتی از چنگ داعش فرار کرده، خود را به مکانی امن برساند. نادیا سپس به آلمان رفت و تحت مداوا قرار گرفت.

نادیا در اروپا طی مصاحبه‌های تلویزیونی و ملاقات‌های‌ بسیارش از جمله حضور در شورای امنیت سازمان ملل، خواستار آزادی ربوده‌شدگان ایزدی توسط داعش و حمایت از حقوق زنان و کودکان در تمامی نقاط جهان شد. وی در ژانویه 2016 نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد و به این ترتیب به سمبلی برای مبارزه با ظلمی که از طرف داعش به ایزدیان و به طور کلی مردم رفته، تبدیل شد.