.
.
.

ولیعهد سعودی به بلومبرگ: ما نمی‌خواهیم حزب‌الله جدیدی در شبه‌جزیره عربی تشکیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد، معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی روز جمعه 5 اکتبر 2018 در گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ تاکید کرد که سعودی خواهان ادامه جنگ در یمن نیست اما بالطبع خواهان این نیست که حزب الله جدیدی در مرزهای جنوبی این کشور تشکیل شود.

شاهزاده محمد بن سلمان در پاسخی به سوال خبرنگار بلومبرگ درباره یمن که به او گفت «تحولات بحران را چگونه ارزیابی‌ می‌کنید؟ چه موقع این بحران به پایان می‌رسد؟» گفت: امیدواریم این (بحران) در نزدیک ترین وقت ممکن به پایان برسد. ما خواهان این (ادامه جنگ) در مرزهایمان نیستیم. اما بالطبع خواهان این نیستیم که حزب الله جدیدی در شبه جزیره عربی تشکیل شود».

وزیر دفاع سعودی افرود: «این فقط خط قرمز سعودی نیست، بلکه تمام جهان این را نمی‌خواهد. هیچ کسی نمی‌خواهد حزب الله در تنگه‌ای که نزدیک به %15 تجارت جهان از آن می‌گذرد وجود داشته باشد».

شاهزاده بن سلمان در ادامه تاکید کرد: «به فشار آوردن بر آنها (شبه نظامیان حوثی) ادامه خواهیم داد. امیدواریم که آنها آمادگی برای انجام مذاکرات و رسیدن به توافقی در نزدیک‌ترین وقت ممکن را داشته باشند.»

ولی عهد سعودی همچنین در پاسخ به این سؤال بلومبرگ، که آیا این (ادامه بحران در یمن) فشار زیادی بر روابط سعودی با هم‌پیمانان‌اش از جمله بریتانیا گذاشته است؟ گفت: «اشتباهات در تمامی جنگ‌ها به وقوع می‌پیوندند. هر اشتباهی ممکن است در جنگ اتفاق بیافتد. امور دردناک اتفاق می‌افتند. تلاش می‌کنیم آن را در نزدیک‌ترین وقت ممکن حل کنیم».

شاهزاده محمد بن سلمان در پاسخ به این سؤال بلومبرگ: «پس آنها نزد شما ابراز نگرانی کرده بودند، اما شما اعتقاد ندارید که این موضوع بتواند به شکل اساسی روابط با این هم‌پیمانان را به مخاطره اندازد؟» توضیح داد و گفت: «موضوع به مخاطره انداختن روابط نیست. این موضوعی است که با امنیت ملی (سعودی) گره خورده است».

بن سلمان همچنین ابراز امیدواری کرد تا هم‌پیمانان سعودی این مسأله را خوب درک کنند. او در این زمینه گفت: «امیدواریم آنها این را درک کنند. ما تلاش می‌کنیم تا آنها را متقاعد کنیم. بر این باوریم که آنها این خطر که تهدیدی برای کل منطقه است را بفهمند. اما اگر این موضوع در این بین باعث ایجاد مشکلاتی شود چاره‌ای جز آن نیست. ما نمی‌توانیم به خاطر روابط‌مان با دیگر کشورها امنیت ملی کشور‌مان را به خطر بیاندازیم».