.
.
.

ولیعهد سعودی به بلومبرگ: ما در ازای امنیت خود چیزی پرداخت نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی روز جمعه 5 اکتبر 2018 در گفتگو با بلومبرگ بر این موضوع که «میان سعودی و ترامپ رابطه کاری ویژه‌ای برقرار است» تاکید کرد و گفت که علیرغم اقدام اوباما در دوره ریاست‌جمهوری 8 ساله‌اش علیه برنامه‌های سعودی، این کشور پیروز و آمریکای تحت رهبری اوباما ناکام ماند.

ولی‌عهد سعودی و وزیر دفاع این کشور در پاسخی به سوال خبرنگار بلومبرگ که به او گفت «ترامپ گفته که شما بدون آمریکا دو هفته دوام نمی‌آورید» توضیح داد: «سعودی پیش از آمریکا وجود داشت. سعودی (دولت کنونی) از سال 1744 وجود دارد، گمان کنم بیش از 30 سال پیش از به وجود آمدن آمریکا. به نظرم و عذر می‌خواهم اگر کسی آن را بد بفمهد، باراک اوباما خلال 8 سال ریاست‌جمهوری‌اش نه تنها علیه برنامه‌های ما در سعودی، بلکه در خاورمیانه عمل کرد و علیرغم این، ما قادر به حمایت از منافع خود بودیم. نتیجه نهایی این بود که ما پیروز شدیم و آمریکای تحت رهبری اوباما به عنوان مثال در مصر ناکام ماند. از این رو دو هزار سال زمان لازم است تا سعودی با برخی خطرات مواجه شود.»

شاهزاده محمد بن سلمان در ادامه گفت: «می‌دانید که این مساله را باید پذیرفت که هر دوستی، چیزهای خوب و بد می‌گوید و نمی‌توان دوستی داشت که چیزهای 100 درصد خوب درباره شما بگوید. این امور در داخل خانواده شما نیز همین‌گونه است. سوء تفاهم پیش می‌آید و ما این موضوع را در این چهارچوب قرار می‌دهیم.»

وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد:« ما در ازای امنیت خود چیزی پرداخت نخواهیم کرد . ما از آمریکا اسلحه می‌خریم از آنها مجانی دریافت نمی‌کنیم. از زمان آغاز رابطه آمریکا و سعودی همه چیز را با پول خریدیم. دو سال پیش می‌خواستیم بخش اعظم تسلیحاتمان را به کشورهای محول کنیم. اما زمانی که زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور شد، استراتژی تسلیحاتی خودمان را بار دیگر تغییر دادیم تا در 10 سال آینده 60 درصد تسلیحاتمان را از آمریکا تامین کنیم. از این رو فرصت‌هایی به مبلغ 400 میلیارد دلار خلق کردیم؛ فرصت‌های تسلیحاتی و سرمایه‌گذاری و تجاری. این موضوع دستاورد خوبی برای ترامپ و سعودی است. این توافق‌نامه تضمین می‌کند بخشی از این تسلیحات در سعودی تولید شود. این امر باعث به وجود آمدن فرصت‌های شغلی در آمریکا و سعودی می‌شود؛ تجارتی خوب و سودی خوب برای هر دو کشور. همچنین رشد اقتصادی خوبی خواهد بود که به امنیت ما نیز کمک می‌کند.»