.
.
.

مخالفان سوری اسلحه سنگین خود را از ادلب خارج می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو مقام برجسته از مخالف سوری مورد حمایت ترکیه به خبرگزاری رویترز گفتند، گروه‌های مخالف سوری، صبح روز شنبه روند دور کردن اسلحه‌های سنگین خود از منطقه «خالی از سلاح» واقع در شمال غربی سوریه را آغاز کردند.

یکی از رهبران گروه‌های مسلح سوری به رویترز گفت: «خارج کردن اسلحه سنگین از ادلب بامداد روز 6 اکتبر آغاز شد و چندین روز ادامه خواهد یافت».

در توافق سوچی در باره بحران ادلب که میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به امضا رسید دو طرف بر سر ایجاد منطقه غیرنظامی در استان ادلب به توافق رسیدند.

طبق این توافقنامه که در 7 سپتامبر 2018 میان ترکیه و روسیه امضا شد مقرر گردد دو کشور با هماهنگی یکدیگر منطقه‌ای حائل ایجاد کنند تا مانع تماس ارتش سوریه و مخالفان مسلح سوری شوند.

پوتین گفته بود که عرض منطقه حائل، 15 تا 25 کیلومتر خواهد بود و غیرنظامی کردن آن، از 15 اکتبر به مرحله اجرا در می‌آید. پوتین همچنین تاکید کرد که تمام نیروهای جهادی یا به عبارتی «تندرو اسلامی » باید از منطقه حائل خارج شوند.

مطابق این توافق، تمام سلاح های سنگین، شامل تانک‌ها، راکت اندازها و خمپاره اندازهای مخالفان مسلح سوری باید تا 10 اکتبر از منطقه حائل عقب کشیده شوند.
در این توافق تاکید شده که جبهه «النصره» و سایر گروه های تندرو اسلامی باید منطقه حائل را ترک کنند.