.
.
.

شاهزاده محمد بن سلمان: سعودی درب سفارتش را می‌گشاید تا دولت تركيه به دنبال خاشقجی بگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی روز جمعه 5 اکتبر 2018 در گفتگو با مجله بلومبرگ گفت که سعودی به نهادهای ترکیه اجازه می‌دهد برای یافتن جمال خاشقجی، ساختمان سفارت سعودی در استانبول را بگردند.

ولی‌عهد سعودی در پاسخ به این سوال بلومبرگ که «داستان جمال خاشقجی چیست؟» گفت: «ما شایعاتی درباره آنچه اتفاق افتاده می‌شنویم. او یک شهروند سعودی است و ما جدا خواهان فهمیدن این موضوع هستیم که برای او چه اتفاقی افتاده و به گفتگوهایمان با دولت ترکیه برای فهمیدن این موضوع ادامه می‌دهیم.»

شاهزاده محمد بن سلمان افزود: «آنچه می‌دانم این است که وارد [کنسولگری سعودی در استانبول] شد و دقایقی بعد و یا شاید یک ساعت بعد خارج شد. ما این موضوع را از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می‌کنیم تا بفهمیم دقیقا در آن زمان چه اتفاقی افتاده است.»

او از اعلام آمادگی سعودی برای گشودن درب‌های سفارتش به روی نهادهای ترکیه خبر داد و گفت: «جمال خاشقجی در داخل سفارت نیست. اگر دولت ترکیه بخواهد دنبال او در داخل ساختمان ما هم بگردد، ما به آنها خوشامد می‌گوییم. این ساختمان منطقه تحت حاکمیت ما به شما می‌رود ولی به آنها اجازه خواهیم داد وارد شده، جستجو کرده و هر آنچه می‌خواهند بکنند. ما مطمئنا اجازه این کار را می‌دهیم، زیرا که چیزی برای پنهان کردن نداریم.»

ولی‌عهد سعودی در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ که از او پرسید که «آیا او (جمال) با اتهامی در سعودی مواجه است؟» گفت: «در حقیقیت ما اول می‌خواهیم بدانیم جمال کجاست. اگر در سعودی بود، حتما از این موضوع باخبر می‌شدم. فردی هم که در روزهای گذشته توسط اینترپل به سعودی تحویل داده شد، قطعا جمال خاشقجی نیست.»