.
.
.

سعودی اتهام ایران مبنی بر حمایت ریاض از عاملان حمله در اهواز را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد، شنبه 6 اکتبر در نامه‌ای خطاب به رییس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که سعودی اتهام‌های مطرح شده از سوی ایران مبنی بر پشتیبانی ریاض از عاملان حمله مسلحانه روز 21 سپتامبر اهواز را محکوم می‌کند.

المعلمی در این نامه اتهام‌های ایران علیه سعودی در این زمینه را شدیدا رد کرده و آنرا در راستای تلاش‌های تهران برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های ویرانگراش در منطقه دانست.

وی در ادامه اظهار داشت، ایران به جای تلاش جهت ایجاد تغییر در رفتاراش و دست برداشتن از سیاست‌های مداخله جویانه در امور داخلی کشورهای منطقه انگشت اتهام را متوجه سعودی کرده است.

نماینده دائم پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه ایران اموال خود را بیهوده در حمایت از «تروریسم» به هدر می‌دهد تاکید کرد که سیاست‌های سعودی مبتنی بر اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگران و رد هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود استوار است.

المعلمی در ادامه به وجود شواهد و مدارک بسیار زیادی اشاره کرد که دخالت‌های ایران و حمایت‌های این کشور از شبه‌نظامیان حوثی در یمن را به اثبات می‌رساند.

او در ادامه گفت این مدارک نشان می‌دهد که چگونه ایران موشک‌های بالستیک در اختیار حوثی‌ها قرار داده و با تسلیحات خود و پشتیبانی از گروه‌های شبه نظامی وابسته به خود از جمله حزب‌الله در لبنان، سوریه، یمن، بحرین و سعودی ثبات و امنیت منطقه را به هم می‌زنند.

المعلمی در همین راستا به گزارش‌هایی بین‌المللی اشاره کرد که تحرکات سازمان تروریستی القاعده در ایران را رصد کرده‌اند.

نماینده سعودی در سازمان ملل متحد همچنین در این نامه از ایران خواست تا سیاست‌های خصمانه خود را کنار گذاشته و به کشورهای هم‌جوار و قوانین بین المللی احترام بگذارد.