.
.
.

اردوغان: تا زمانی که انتخابات در سوریه برگزار نشود این کشور را ترک نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز پنج شنبه 4 اکتبر اعلام کرد ترکیه تا زمانی که انتخابات با مشاکت مردم در سوریه اجرا نشود، مناطق تحت کنترل خود در شمال این کشور را ترک نخواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه طی سخنانی در پایان یک همایش بین المللی در استانبول گفت، تا زمانی که انتخابات آزاد با مشاکت مردم در سوریه اجرا نشود، ترکیه از مناطق تحت کنترل خود در شمال این کشور خارج نخواهد شد.

ترکیه در ماه اوت سال 2016 نیروهای نظامی خود را به منظور پاکسازی مناطق مرزی از حضور عناصر مسلح وابسته به گروه داعش به شمال سوریه گسیل کرد.

آنکارا همچنین عملیات نظامی دیگری تحت عنوان « شاخه زیتون» را در منطقه عفرین در شمال سوریه علیه گروههای شبه نظامی کُرد که آنها را به عنوان گروههای«تروریستی» شناسایی کرده است، انجام داد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت وقتی که مردم سوریه انتخابات خود را داشته باشند آنگاه ترکیه آنجا را برای صاحبانش ترک می کند.

از سوی دیگر اردوغان تاکید کرد ایالات متحده آمریکا تاکنون 19 هزار محموله سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی را به «گروه‌های تروریستی در سوریه» ارسال کرده است.

این در حالی است که ژنرال جمیز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه یکم اکتبر اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا آموزش نظامی نیروهای نظامی ترکیه را با هدف حفظ امنیت و گشتزنی نظامی مشترک نیروهای دو کشور در اطراف شهر استراتژیک منبج سوریه آغاز می‌کند .

گفتنی است که مسئله گشتزنی نیروهای ترکیه در شهر منبج سوریه بخشی از طرح «نقشه راه» است که در ماه ژوئن میان آنکارا و واشینگتن به امضا رسید.

این طرح علاوه بر کاهش تنش در مناطق شمال سوریه با هدف پایان دادن به نگرانی‌های ترکیه در رابطه با حضور شبه نظامیان کُرد مورد حمایت واشینگتن انجام می‌گیرد.

واحدهای «حفاظت از خلق کُرد»، در سال 2016 با حمایت آمریکا توانستند شهر «منبج» را از دست گروه داعش آزاد کنند.

ترکیه این گروه مسلح کرد را «تروریست» و به «ارتباط با نیروهای پ.ک.ک» متهم می‌کند.