آغاز گام‌های عملی توافقنامه سوچی ترکیه-روسیه بدون ایران

«فيلق الشام» اولین گروه مسلح که منطقه «خلع سلاح» را ترک می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 30 سپتامبر 2018 از خروج اولین گروه مسلح از منطقه خالی از سلاح که بر اساس توافق سوچی میان روسیه و ترکیه ایجاد شد، خبر داد.

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، گروه «فیلق الشام» که یکی از قویترین گروه‎های اسلامی مسلح در ادلب است قبول کرد که از منطقه خالی از سلاح خارج شود.

دیدبان حقوق بشر سوریه، گفته است که این اقدام به عنوان اولین گام عملی شدن توافق روسیه – ترکیه در رابطه با خروج گروههای مسلح و جلوگیری از حمله ارتش اسد به ادلب به شمار می رود.

گفتنی است که گروه «فیلق الشام» یکی از گروه‌های اسلامی نزدیک به ترکیه است. این گروه اولین گروهی است که پس از توافق ادلب قبول کرد که اسلحه سنگین خود را از مناطق جنوب حلب و مجاور استان ادلب دور کند.

طبق این گزارش،ترکیه روز شنبه طی نشستی که با گروههای مخالف سوری و غیر سوری داشت، از همه این گروه‌ها در ادلب خواست، تا اسلحه سنگین خود را از منطقه مورد توافق در ادلب خارج کنند.

فعالان سوری اما می‌گویند تاکنون هیچ‌گونه عقب نشینی میدانی ملموس از این گروه‌‌های مسلح مشاهده نکرده‌اند.

برخی گروههای مسلح تندرو سوری با توافق ترکیه- روسیه مخالفت کرده و حاضر به همکاری در چارچوب این توافق نیستند.

از میان این گروه‌ها گروه «جیش العزه» است که روز شنبه طی بیانیه‌ای مخالفت صریح خود را با این توافق اعلام کرد.

این گروه در بیانیه خود گفته است که این توافق باید شامل خلع سلاح نیروهای اسد در منطقه خالی از سلاح نیز شود در غیر این صورت این توافق زمینه‌ای برای تسلیم مناطق آزاد شده مخالفان به رژم اسد محسوب می‎شود که «ارتش العزه» با چنین رویکردی به شدت مخالف است.

طبق توافقنامه‌ای که در نشست سران دو کشور روسیه و ترکیه در سوچی به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای او رسیده بود، دو طرف به خارج کردن گروه‌های مسلح از منطقه «خلع سلاح» تا پیش از پانزدهم اکتبر و جمع‌آوری سلاح سنگین تمامی گروه‌های موجود در این منطقه تا پیش از دهم اکتبر است، پایبند شدند.
همچنین دو طرف متعهد شدند که برای برقراری امنیت مسیرهای مواصلاتی حلب ــ لاذقیه و حلب ــ حماه تا پیش از پایان سال جاری میلادی تلاش کنند.

1.در راستای حفظ منطقه کاهش تنش در ادلب تلاش خواهد شد و پایگاه‌های نظارتی ترکیه در راستای ادامه‌ فعالیت‌های این کشور تقویت خواهند شد.

2. روسیه تمامی تدابیر لازم برای تضمین جلوگیری از آغاز عملیات نظامی و حملاتی علیه ادلب را اتخاذ خواهد کرد و از وضعیت کنونی حفاظت خواهد شد.

3. یک منطقه خالی از اسلحه «خلع سلاح» به عمق 15 تا 20 کیلومتر در منطقه درگیری ایجاد خواهد شد.

4. محدوده منطقه خلع سلاح در مذاکرات آتی به شکل دقیق‌ تعیین خواهد شد.

5. تمامی گروه‌های مسلح تندرو تا پیش از پانزدهم اکتبر از منطقه «خلع سلاح» دور خواهند شد.

6. تمامی تانک‌ها، راکت اندازها و توپخانه‌های تمامی گروه‌های درگیر از منطقه خلع سلاح تا پیش از دهم اکتبر جمع‌آوری خواهند شد.

7. نیروهای مسلح ترکیه و پلیس نظامی روسیه با هدف تضمین آزادی رفت و آمد ساکنان منطقه و جا به جایی کالاها و نیز از سر گیری روابط تجاری و اقتصادی در طول مرزهای منطقه خلع سلاح اقدام به گشت زنی‌های هماهنگ و عملیات رصد و نظارتی با استفاده از پهپادها خواهند کرد.

8. از سر گیری عبور و مرور در چهار مسیر اصلی که حلب را به لاذقیه متصل می‌کنند و نیز پنج مسیر اصلی مواصلاتی حلب ــ حماه پیش از پایان سال 2018.

9. تمامی تدابیر کارآمد و موثر برای تضمین برقراری آتش‌بس پایدار در منطقه کاهش تنش ادلب اتخاذ و در این خصوص مرکز هماهنگی مشترک، روسیه و ترکیه تقویت خواهد شد.

10. دو طرف بار دیگر بر قصد خود برای مبارزه با تمامی اشکال «تروریسم» در سوریه تاکید کردند.

گفتنی است که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در مصاحبه‌ مشترکی که با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در آلمان داشت، اعلام کرد، که با اردوغان به توافق رسید که کنفرانس مشترکی توسط ترکیه، روسیه و آلمان در باره سوریه در سوچی برگزار شود. ایران در این کنفرانس نیز حضور نخواهد داشت.

ایالات متحده، کشورهای اروپایی و کشورهای عربی می‌گویند وجود ایران در سوریه باعث تنش فرقه‌گرایی و رشد تروریسم خواهد شد این کشورها معتقدند که با شکست داعش هیچ ضرورتی برای بقای ایران در سوریه وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size