نماینده مجلس ایران «اشتباه امنیتی» را عامل حادثه اهواز دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، روز شنبه گفت، بازبینی فیلم‌های حمله مهاجمان مسلح به رژه نظامی در اهواز، نشان می‌دهد وقوع این حادثه «تروریستی» حاصل «اشتباه امنیتی» و «سهل‌انگاری» بوده‌ است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از ایسنا، فلاحت‌پیشه گفت: «در زمان حادثه تروریستی، فیلم‌بردار به کسی که تفنگ دوربین‌دار دستش است التماس می‌کند که به سمت آن‌هایی که تیر خلاص می‌زنند شلیک کند، اما آن شخص منتظر دستور فرمانده‌اش است؛ این‌ها همه نشان از ضعف مدیریت دارد.»

92 تن از وزیران و نمایندگان مجلس و افرادی از وزارت اطلاعات ایران، فیلم ویدیویی حمله مسلحانه 3 تن به رژه نیروهای سپاه در اهواز را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که با خبرگزاری ایسنا مصاحبه می‌کرد در ادامه گفت: «در زمان حادثه مشرف به جایگاه، 8 یا 9 تفنگ دوربین‌دار وجود داشت که به راحتی می‌توانستند در عرض 30 ثانیه تروریست‌ها را به درک بفرستند. حتی با یک تفنگ قدیمی هم می‌توانستند این کار را انجام دهند اما کسی که پشت تفنگ دوربین‌دار بود در ابتدا حمله «تروریستی» را باور نمی‌کند و می‌گوید گلوله‌ها مشقی است بعد که تیر خلاص را می‌بیند می‌گوید دستور شلیک ندارد. فردی که پیش اوست به فرمانده زنگ می‌زند حتی فرمانده به او دستور تیراندازی را می‌دهد اما باز آن فرد شلیک نمی‌کند.»

فلاحت‌پیشه گفته است که این صحنه‌ها در فیلم تهیه شده از سوی ارتش و وزارت اطلاعات مشاهده شده‌اند که در اختیار شورای تامین استان خوزستان بوده‌اند و به طور اختصاصی در اختیار نمایندگان قرار گرفته‌اند.

در ابتدای وقوع حادثه رمضان شریف سخنگوی سپاه «گروه الاحوازیه» را متهم به این حمله مسلحانه کرد. اما مدتی بعد گروه داعش با انتشار فیلمی از اظهارات سه تن از مهاجمان پیش از حمله، مسئولیت این حادثه خونبار را بر عهده گرفت.

در جریان حمله افراد مسلح به مراسم رژه نظامی که به مناسبت آغاز هفته «دفاع مقدس» در اهواز برگزار شده بود، 24 تن کشته و بیش از 60 تن مجروح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید