بغداد: به حمایت هیئت‌های دیپلماتیک خارجى در عراق پایبندیم

اتهام ایران به دست‌ داشتن در حمله به کنسولگری‌ آمريكا در بصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه عراق روز شنبه 29 سپتامبر 2018 در بیانیه‌ای با ابراز تاسف در باره تعطیلی کنسولگری‌اش در بصره اعلام کرد که این کشور به حمایت از هیئت‌های دیپلماتیک خارجی که در این کشور مستقر هستند، پایبند است.

در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است: «دولت عراق مصمم است با تهدیدها علیه هیئت‌های دیپلماتیک یا بازدید کننده‌های یا مسافرین خارجی در این کشور به عنوان بخشی از امنیت خود مقابله خواهد کرد».

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد دستور تعطیلی و تخلیه کنسولگری خود در شهر بصره عراق را به خاطر حمله‌های هفته‌های اخیر شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران صادر کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تایید این خبر گفت: «در طول هفته‌های گذشته تهدیداتی که حکومت ایران، سپاه قدس و شبه‌نظامیان وابسته و تحت کنترل قاسم سلیمانی متوجه کارکنان و اماکن ایالات متحده داشته‌اند افزایش یافته است.

آن شبه‌نظامیان به طور مکرر با آتش غیرمستقیم کنسولگری ما در شهر بصره و در سفارتمان در بغداد را هدف گرفته‌اند.»

به گزارش شبکه خبری «یورو نیوز» پمپئو در ادامه اظهارات خود گفت: « به حکومت ایران توصیه می‌کنم که بداند آمریکا ایران را مسئول مستقیم هرگونه آسیبی به جان آمریکایی‌ها یا اماکن دیپلماتیک‌مان در عراق و یا در هر جای دیگری می‌داند؛ خواه مستقیما توسط نیروهای ایران انجام گرفته باشد خواه توسط شبه‌نظامیان نیابتی مرتبط با آن‌ها. صریح می‌گویم که ایران باید بفهمد که آمریکا متناسب و قاطعانه به چنین دست حملاتی واکنش خواهد داد.»

پیشتر در روز جمعه شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از سه منبع در وزارت دفاع آمریکا خبر داده بود که ارزیابی‌های اطلاعاتی این نهاد نشان می‌دهد شبه‌نظامیان وابسته به ایران در صدد انجام حملاتی علیه نیروها یا منافع آمریکا هستند.

برخی از منابع خبری از شلیک سه موشک دیگر به نزدیکی کنسولگری آمریکا در بصره طی روزهای گذشته خبر داده بودند.

شبه نظامیان وابسته به ایران در رویدادهای اخبر در بصره چندین بار آمریکا را تهدید کرده بودند.

در تاریه 7 سپتامبر سه خمپاره به منطقه موسوم به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کردند. همچنین روز شنبه 8 سپامبر نیز کنسولگری آمریکا در بصره هدف حمله موشکی قرار گرفت. این دو حمله خسارت مالی یا جانی در پی نداشت.

در پی این رویدادها کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود «ایالات متحده رژیم تهران را مسئول هرگونه حمله‌ای می‌داند که به زخمی‌ شدن کارکنان و آسیب دیدن اماکن دولتی کشور در عراق بیانجامد.»

کنسولگری آمریکا در بصره، این دومین شهر بزرگ عراق، در سال 2011 آغاز به کار کرد و یکی از سه مرکز اصلی آمریکا در این کشور به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید