یمن: با هیئت کارشناسان سازمان ملل همکاری نخواهیم کرد

اعتراض شدید دولت قانونی یمن به گزارش شورای حقوق بشر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یمن روز جمعه 28 سپتامبر 2018 اعلام کرد، به دنبال تمدید ماموریت تیم کارشناسان توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل این کشور با هیئت کارشناسان همکاری نخواهد کرد.

دولت یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد، از نظر حقوقی به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد این حق را دارد که با گروهی که در امور داخلی خود دخالت بکند، همکاری نکند.

روز جمعه پادشاهی سعودی، یمن، امارات متحده عربی، مصر و بحرین در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که شورای حقوق بشر در عملکرد خود در یمن شکست خورده است.

این 5 کشور تاکید کردند که طرح پیشنهادی یک جانبه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت یمن باشکست مواجه شده است. این کشورها بر تعهد خود برای تصویب طرحی در چارچوب ماده دهم دستور کار شورای حقوق بشر تاکید کردند.

در بیانیه مشترک جدید این 5 کشور تاکید شده که برغم همکاری هیئت دولت قانونی و کشورهای پنجگانه برای رسیدن به یک راهکار توافقی درباره وضعیت یمن که منعکس کننده وحدت جامعه بین المللی در قبال این کشور، اما شورای حقوق بشر در ارائه طرح پیش نویس قطعنامه‌ای واحد شکست خورد.

گروه عربی که از این 5 کشور تشکیل شده است اعلام کرد، از کمیساریای عالی سازمان ملل دعوت می‌کند تا همچنان به ارائه کمک های فنی و تقویت ظرفیت دولت یمن و کمیته ملی تحقیقات این کشور ادامه دهد.

گروه عربی افزود :«گزارش گروهی از کارشناسان بین المللی و منطقه‌ای از تناقض‎های بسیار و نواقص فراوان که بر خلاف قطعنامه شورای امنیت است، رنج می برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید