در پی تهدیدهای امنیتی شبه نظامیان وابسته به ایران کنسولگری آمریکا در بصره بسته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا جمعه 28 سپتامبر کنسولگری خود در استان بصره واقع در جنوب عراق را به دلیل آنچه «تهدیدهای امنیتی ایران» خوانده، بسته اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام اینکه مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور دستور «خروج تدریجی» تمامی کارمندان آمریکایی از شهر بصره را صادر کرده است گفت خدمات کنسولی از سوی سفارت آمریکا در بغداد ارائه خواهد شد.

مایک پمپئو در بیانیه‌ای گفت: «در هفته‌های اخیر تهدیدها علیه کارمندان و مراکز ما در عراق افزایش یافته است».

وی در ادامه منبع این تهدیدات را از سوی دولت ایران، نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران و شبه نظامیان عراقی که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس حمایت و فرماندهی می‌کند، دانسته است.

اقدام ایالات متحده در بستن کنسولگری این کشور در بصره پس از آن صورت می‌گیرد که نهادهای امنیتی آمریکا مورد تهدید قرار گرفته و پس از به آتش کشیدن سرکنسولگری ایران در بصره از سوی معترضان خشمگین عراقی در هفته‌های اخیر، تهدیدهایی را از سوی ایران و عناصر شبه نظامی وابسته به این کشور در عراق دریافت کرده‌اند.

بصره پر جمعیت‌ترین استان در جنوب عراق به دلیل آلودگی آب آشامیدنی، نبود خدمات، اوضاع بد معیشتی ناشی از فساد اداری و بی توجهی مسئولان از ماه‌ها پیش شاهد گسترده‌ترین نارضایتی‌ها و اعتراض‌های مردمی بوده است و تنها در هفته‌های اخیر ده‌ها تن در این ناآرامی‌ها کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید